تهران، شریعتی، بالاتر از ظفر، نبش کوچه جم ، پلاک2، طبقه سوم

02122259295 – 02122259296

دکتر فرزانه درویش زاده / بارداری و زایمان / آیا پستانک برای نوزاد مضر است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آیا پستانک برای نوزاد مضر است؟

پستانک به دلیل شکل و حالت نزدیکی که به سینه ی مادر دارد، وسیله ای است که از آن برای آرام نگه داشتن نوزاد استفاده می شود. سوالی که بسیاری از افراد می پرسند، این است که آیا استفاده از پستانک ضرر دارد؟

در این نوشتار می خواهیم اطلاعاتی در مورد مزایا و معایب پستانک به شما ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

آیا پستانک بد است

آیا استفاده از پستانک مفید است؟

هنوز تحقیقات در مورد فواید و معایب پستانک ادامه دارد. اما نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که بسیاری از متخصصان مکیده شدن پستانک توسط نوزاد زیر یک سال را بلا مانع می دانند. برخی از فواید این وسیله در روند پژوهش ها مشخص شده است.

فواید پستانک

 • پستانک می تواند به وزن گیری سریع تر نوزادان نارس کمک کند.
 • زمانی که نوزاد بی قراری می کند، می توان از پستانک برای کمک به حفظ آرامش وی کمک کرد.
 • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS سندرمی است شایع در میان نوزادان است. مطالعات نشان داده اند که استفاده از پستانک می تواند تا حد خوبی از بروز این اتفاق و مرگ غیر منتظره ی نوزاد در خواب جلوگیری نماید.
 • با بهره گیری از پستانک می توان مشکلات ناشی از رفلاکس معده نوزاد و همچنین کولیک را کاهش داد.

پستانک

موارد منع استفاده از پستانک

در برخی موارد ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که از دادن پستانک به نوزاد خودداری کنید. در این موارد اگر توصیه ی پزشک را دنبال نکنید ممکن است نوزاد شما با مشکل مواجه گردد. در صورتی که هر یک از شرایط زیر موجود است، نباید به او پستانک بدهید:

 • کمبود وزن
 • عفونت گوش
 • اگر سطح شیر شما کم است.
 • عادت نداشتن به شیر خوردن از سینه ی مادر

زمان شروع استفاده از پستانک

نباید از همان ابتدای تولد به نوزاد پستانک داد. چرا که با عادت کردن نوزاد به این وسیله، روند و نظم شیر خوردن از سینه ی مادر با مشکل مواجه می گردد. بهتر است که بعد از آن که نوزاد به شیرخوارگی عادت کرد، استفاده از پستانک را در صورت لزوم شروع کنید.

عوارض و خطرات استفاده از پستانک

هر وسیله ای ممکن است یک سری مزایا و یک سری معایب داشته باشد. پستانک نوزاد نیز وسیله ای است که از این قاعده مستثنی نیست. از مهم ترین معایب استفاده از پستانک می توان به موارد زیر اشاره داشت:

نفخ معده

همزمان با مکیده شدن پستانک توسط نوزاد ممکن است هوا وارد لوله گوارشی و در نتیجه باعث بروز نفخ و دل درد شود. علت ورود هوا به لوله گوارش نوزاد در پی مکیدن پستانک، سوراخی است که در سر آن قرار دارد. شما می توانید برای جلوگیری از بروز این مشکل، به سوراخ روی سر پستانک دقت کنید. هر چه سوراخ روی سر پستانک بزرگ تر باشد، میان هوایی که از طریق مکیدن آن وارد بدن نوزاد می شود بیشتر است.

بروز تاخیر در زبان باز کردن

برخی از مشاهدات حاکی از آن هستند که ممکن است ایجاد تاخیر در حرف زدن کودک با پستانک مکیدن وی ارتباطی داشته باشد. بهره گیری از پستانک با تغییر دادن حالت زبان و فک ممکن است باعث اشتباه تلفظ کردن کلمات توسط او شود.

بروز اختلال در شیرخوارگی نوزاد

ممکن است در صورت استفاده ی طولانی مدت از پستانک و عادت کردن به آن، نوزاد دیگر نتواند سینه ی مادر را بپذیرد و بدین ترتیب روند شیردهی با مشکل مواجه گردد.

بروز تغییرات در حالت فک و دندان ها

در صورتی که نوزاد برای طولانی مدت از پستانک استفاده نماید، ممکن است در روند رشد دندان ها و استخوان فک وی مشکلاتی ایجاد شود.

انتقال آلودگی از طریق پستانک به بدن نوزاد

توجه داشته باشید که پستانک یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوامل انتقال آلودگی ها به داخل بدن نوزاد است. در صورتی که پستانک از دهان نوزاد بر روی زمین یا هر سطح دیگری افتاد، حتما آن را ضد عفونی نمایید تا بدین ترتیب از ورود عوامل بیماری زا به بدن جلوگیری کرده باشید.

همچنین حتی اگر پستانک از دهان نوزاد بر روی زمین نیفتاد نیز هر چند وقت یک بار آن را بشویید تا از این راه به حفظ سلامت نوزاد خود کمک کرده باشید.

افزایش احتمال ابتلا به عفونت ها مخصوصا عفونت های گوش

متخصصین اطفال معتقدند که با توجه به یافته ها، نوزادانی که پستانک می مکند، بیشتر از سایرین دچار بیماری های عفونی مربوط به گوش می گردند.

دختر بچه و پستانک

نکاتی مهم در مورد پستانک

 • تا حد امکان سعی کنید نوزاد را به پستانک عادت ندهید.
 • حتما پس از آن که فرزند شما شیر خوردن را یاد گرفت و تنها در صورت لزوم، به او پستانک بدهید.
 • در صورتی که نوزاد بی قرار است، به جای آن که تنها راه آرام کردن او را در استفاده از پستانک ببینید، ابتدا وضعیتش را بررسی کنید. اگر نوزاد گرسنه باشد، با پستانک آرام نخواهد شد و باید به او شیر بدهید. همچنین اگر بی قراری او به دلیل خستگی است، نباید از پستانک استفاده کنید، بلکه باید بخوابانیدش.
 • همیشه پستانک را بشویید. آن را استریل کرده و سپس به نوزاد بدهید. برای شستشوی پستانک از مواد مناسب استفاده کنید.
 • از پستانک های چند تکه استفاده نکنید. جدا شدن قطعات این پستانک ها ممکن است برای نوزاد خطر خفگی به همراه داشته باشند.
 • هیچ گاه پستانک را به گردن نوزاد آویزان نکنید چون ممکن است در پی حرکات او، بند پستانک دور گردنش بپیچد و باعث بروز کمبود اکسیژن و خفگی گردد.
 • برخی از مادران نوک پستانک را با استفاده از مواد قندی مختلف شیرین می کنند. به شما توصیه می کنیم که این کار را نکنید.
 • هنگامی که نوزاد به خواب فرو می رود، پستانک را از دهانش خارج کنید.
 • هنگامی که می دانید دلیل بی قراری نوزادتان گرسنگی است، نباید برای آرام کردن او از پستانک استفاده کنید. این کار باعث بروز مشکلاتی می گردد که در بخش بیان کردیم.
 • همیشه دقت کنید که نوک پستانک دچار پارگی نشده باشد.

زمان تعویض پستانک

برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند عفونت های ویروسی و باکتریایی بهتر است که هر دو ماه یک بار پستانک نوزادتان را دور بیندازید و آن را با پستانک جدید عوض کنید.

خلاصه نکات

با خواندن این مقاله آگاهی خود در مورد مزایا و معایب پستانک را بالا بردید. همان طور که گفتیم، بهتر است که نوزاد به مادر خو بگیرد، نه به پستانک. همچنین اگر نیاز بسیاری به استفاده از این وسیله احساس می کنید، باید میزان بهره گیری از آن را مدیریت نمایید.

به این پست رای دهید
[Total: 3 Average: 4]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + هشت =

Call Now Buttonتماس با پزشک