دکتر فرزانه درویش زاده / جراحی زیبایی زنان / با جدیدترین تکنیک های لابیاپلاستی آشنا شوید
مدت زمان مطالعه ۲۵ دقیقه

با جدیدترین تکنیک های لابیاپلاستی آشنا شوید

لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی ناحیه تناسلی بانوان امروزه یکی از پر طرفدار ترین انواع جراحی های زیبایی است. اما آیا می دانید که دلیل این محبوبیت چیست؟ آیا می دانید که چه کسانی باید و چه کسانی نباید این جراحی را انجام دهند؟ آیا می دانید که برای انجام این عمل از چه تکنیک هایی می توان بهره برد؟

با خواندن این مقاله و با استفاده از اطلاعاتی که دکتر فرزانه درویش زاده ، متخصص زنان و جراح زیبایی زنان در اختیارتان قرار می دهند، می توانید همه ی اطلاعات مورد نیاز خود در مورد لابیاپلاستی را کسب کنید.

لابیاپلاستی

پژوهشی که در سال ۲۰۰۸ میلادی انجام شد نشان می دهد که ۳۲٪ زنانی که تحت این عمل قرار گرفته‌ اند هدفشان بهبود مشکلات و نقص های موجود بوده است، ۳۱٪ هدفشان بهبود نقص موجود و زیبایی همزان بوده است، ۳۷٪ نیز این جراحی را با هدف زیبایی انجام داده اند.

بسیاری از زنان به دلایل پزشکی یا زیبایی، جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی انجام می دهند. داشتن اطلاعات در زمینه جراحی های زیبایی واژن، می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند تا بفهمید که آیا این عمل مناسب شما هست یا خیر.

دسترسی سریع به مهم ترین بخش های مقاله

فهرست محتوا نمایش

 لابیاپلاستی چیست؟

اگر بخواهیم معنی این واژه را به ساده ترین شکل توضیح دهیم، باید بگوییم:

لابیاپلاستی عملی است که با انجام آن می توان شکل ظاهری دستگاه تناسلی زنان و همچنین کارکرد آن را تغییر داد. در حقیقت لابیاپلاستی متشکل از دو بخش لابیا + پلاستی است و به معنای جراحی زیبایی لابیا می باشد. با لابیاپلاستی پزشک برشی روی لبه بیرونی لابیای داخلی ایجاد می کند و اضافات آن را برمی‌دارد تا لابیای داخلی با لابیای بیرونی یکدست شوند.

انواع لابیا

حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که لابیا چیست؟

به لبه های واژن لابیا گفته می شود. این لبه ها دو نوع دارند:

لابیا ماژور

به لابیای بیرونی که اندازه ی بزرگ تری هم دارد، لابیا ماژور گفته می شود.

به لایه گوشتی و بزرگ پوشاننده دهانه واژن یا مهبل لابیا ماژور گفته می شود. در سطح خارجی آن دارای مو بوده و سطح دیگر آن نزدیک دستگاه تناسلی می باشد. به این سطح داخلی گفته می شود. این لایه در برخی موارد به دلیل تحریک مکرر با لباس زیر تنگ و بیکینی های تنگ  دچار تیرگی و سیاه شدگی می شود. در این صورت ظاهر زشتی گرفته  نیاز به لابیاپلاستی پیدا می کند.

این لایه موجب  باعث حفظ رطوبت ناحیه تناسلی می شود.  مواردی چون بالارفتن سن و زایمان های مکرر لابیای بزرگ دچار بزرگ شدگی و آویزان شدگی می شود و در بهداشت ناحیه تناسلی مشکل ایجاد می کنند. این مشکل در مرور زمان موجب عفونت های مکرر یا بود بد در ناحیه تناسلی می شود.

لابیا مینور

به لابیای درونی که در بخش داخلی لابیا ماژور ها قرار دارد، لابیا مینور گفته می شود.

لابیای  مینور یا لابیا مینور به چین پوستی مخاطی کوچکی که نزدیک به ورودی واژن است می گویند. این لایه هیچ مویی ندارد و به کلیتوریس در بالا و ناحیه پرینه که محل ما بین مقعد و واژن است در پایین متصل می شود. این لایه عموما در جراحی لابیاپلاستی دستکاری نمی شود. اما در برخی موارد با هدف افزایش لذت جنسی، می توان تزریق ژل یا تزریق چربی انجام داد.

این لابیا ها از ورودی واژن ، کلیتوریس و ورودی مجرای ادراری محافظت و مراقبت می کنند.

تغییر ظاهر در بدن، به ویژه نقاط حساس آن دیگر غیرممکن نیست. جراحی زیبایی واژن به دلایل پزشکی (در مواردی که جراحی برای سلامتی لازم است) یا دلایل زیبایی (جایی که عمل از نظر پزشکی ضروری نیست اما بیمار دوست دارد آن را انجام دهد) صورت می گیرد.

هر جراحی زیبایی کلا یک تصمیم شخصی است و فرد باید با توجه به انتظاراتی که از عمل دارد با پزشک متخصص و مورد اعتماد خود مشورت کند تا بهترین راه را برای انجام جراحی اتخاذ کند.

در این روز ها بسیاری از خانم ها برای انجام لابیاپلاستی به ما مراجعه می کنند تا ظاهر لابیا های خود را بهبود دهند و به افزایش زیبایی و جذابیت خود کمک کنند.

اما تنها انتظاری که می توان از انجام جراحی لابیاپلاستی داشت، تغییر شکل لابیا نیست. در بخش بعدی می توانید تمامی نتایج لابیاپلاستی را خوانده و از آن ها آگاهی پیدا کنید.

شکل طبیعی لابیا چگونه است؟

شاید برایتان سوال شود که کدام شکل از لابیا نرمال است؟ برای جواب می گوییم همه آن ها نرمال هستند! شکل استانداردی برای لابیا وجود ندارد، زیرا شکل، اندازه و رنگ آن در افراد مختلف مانند اثر انگشت متفاوت است. با این که هیچ شکل خاصی برای لابیا نرمال وجود ندارد، خانم های زیادی برای افزایش اعتماد بنفس و تصمیم شخصی خود عمل زیبایی لاباپلاستی را انجام می دهند.

چرا لابیاپلاستی انجام می شود؟

انگیزه های مختلفی می توانند خانم ها را به انجام لابیاپلاستی ترغیب کنند. مهم ترین دلایل انجام جراحی زیبایی زنان عبارتند از :


 • در صورتی که شما از اندازه لابیا های ماژور و مینور ناراضی باشید، انجام لابیاپلاستی بهترین انتخاب ممکن برای شماست. این لابیا ها ممکن است بیش از اندازه بزرگ باشند. با انجام لبیاپلاستی می توان به بهترین شکل ممکن آن ها را کوچک نمود.

 • محدوده جراحی لابیاپلاستی به لابیا ها محدود نیست و می توان با انجام آن حتی ظاهر کلیتوریس را نیز تغییر داد. ممکن است قسمت بالایی کلیتوریس (کلاهک کلیتوریس) بیش از اندازه بلند باشد و از بین لابیا ها بیرون بزند. این عارضه می تواند باعث ایجاد مشکلات متعددی برای شما گردد. به عنوان مثال ممکن است نتوانید به راحتی لباس های تنگ و اندامی بپوشید یا حتی در هنگام ورزش و کارهای روزمره دچار سوزش، خارش و حتی درد شوید. با انجام لابیاپلاستی می توان این کلاهک را کوتاه نمود و به افزایش راحتی فرد در حال انجام کارهای مختلف کمک کرد.

 • حل مشکل ارگاسم! بله درست خواندید، با انجام لابیاپلاستی می توان به تحریک کلیتوریس نیز کمک کرد و میزان آن را افزایش داد. یکی از مهم ترین مشکلات زناشویی همین موضوع است که با انجام عمل لابیاپلاستی قابل رفع است.

 • یکی از مهم ترین و رایج ترین دلایل انجام لابیاپلاستی را می توان عدم تقارن میان لابیا ها دانست. ممکن است یکی از لابیاها از دیگری کوچک تر باشد و به همین دلیل مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. با بهره گیری از تکنیک های مختلف و پیشرفته می توان این عدم تقارن را از بین برد و در نتیجه ظاهر بدن خانم را به میزان زیادی تغییر داد.

 • شکل لابیا ممکن است موجب ناراحتی یا حتی درد در خانم ها شود. اصطکاک ناشی از لابیا هنگام رابطه جنسی، ورزش یا حتی نشستن ممکن است موجب تحریک و درد در ناحیه واژن شود.

چه کسانی می توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟

افراد مختلف در شرایط مختلف می توانند از مزایای انجام این جراحی بهره مند شوند. مثلا:

 • بانوانی که رشد لابیاهایشان کامل شده است و از نظر سنی مشکلی ندارند.
 • بانوان سالم و ورزشکاری که به دلیل وجود مشکلات ساختاری در ناحیه تناسلی نمی توانند از حداکثر پتانسیل خود در انجام حرکات ورزشی استفاده کنند.
 • بانوانی که به دلیل افزایش سن، زیبایی ظاهری خود را در ناحیه تناسلی از دست داده اند و می خواهند به ترمیم و بهبود آن بپردازند.
افراد مناسب لابیاپلاستی

افرادی که تمایل به انجام لابیا پلاستی دارند به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه در رابطه با آنها توضیح داده ایم:

شکل ظاهری واژن


افرادی که لابیا های آنها از اندازه نرمال بزرگتر است حتی اگر مشکلی با این عارضه نداشته باشند نیز کاندید این عمل جراحی خواهند بود.نکته ای که باید به آن توجه شود، این است که حتی اگر ظاهر واژن و اندازه لابیاها استاندارد نباشند هم، برای انجام جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی، خود بیمار باید درخواست داشته باشد. برخی افراد نیز با لابیا های بزرگ در هنگام ورزش، دوچرخه سواری و .. مشکل دارند که تمایل دارند این مشکل برطرف شود.
برخی از بانوان نیز صرفا از ظاهر لابیا های خود ناراضی هستند نیز می توانند کاندید این عمل جراحی باشند.

جنبه سلامتی جسمی و روانی

افرادی که قصد دارند لابیا پلاستی انجام دهند حتما باید به بلوغ سنی رسیده باشند زیرا در صورتی که رشد نهایی در واژن صورت نگرفته باشد نمی توان این جراحی را انجام داد.

در صورتی که فرد متقاضی دارویی مصرف می کند با نقص سیستم ایمنی دارد نیز در صورت تایید مورد جراحی قرار می گیرد. فشار خون، دیابت و بیماری های کلیوی از دیگر مواردی است که حتما قبل از جراحی لابیاپلاستی باید بررسی شوند. در صورت ابتلا به هرکدام از این بیماری ها جراح خود را مطلع کنید.

تکنیک های عمل لابیاپلاستی

با جراحی لابیاپلاستی پزشک اندازه دو فلپ پوستی (لابیا مینور) را که در دو طرف دهانه واژن قرار دارند کاهش می دهد. این چین های پوست می توانند بیرون بزنند، آویزان شوند یا در برخی موارد داخل لب های بزرگ تر و بیرونی واژن قرار گیرند.

لابیاپلاستی به روش ها و تکنیک های مختلفی انجام می شود. در ادامه در رابطه با این تکنیک ها توضیحااتی را قرار داده ایم:

تکنیک های لابیاپلاستی

تکنیک تریم (Trim)

قدیمی ترین روش لابیاپلاستی است که با ایجاد برش انجام می شود. زمان طولانی است که از این روش استفاده می شود.روش “تریم” از دیگر انواع ایجاد برش ساده تر است و احتمال عوارض لابیاپلاستی کمتر است. لابیاپلاستی با تکنیک تریم (Trim) اغلب برای بیمارانی انجام می شود که می خواهند لابیاهای مینور واژنشان هم سطح یا پایین تر از لابیاهای ماژور آن ها باشد. افرادی که می خواهند لبه های تیره لابیا مینور را بردارند تا ظاهر واژن آن ها صورتی تر دیده شود.

در این روش برش عمودی کوچک در طول لابیا مینور انجم می شود.این برش به وسیله چاقوی جراحی یا لیزر و امواج رادیو فرکوئنسی انجام خواهند شد. دلیل نام گذاری این روش برشی است ک به صورت سراسری ایجاد می شود و بافت اضافی واژن جدا می شود.

مزایای تکنیک trim در لابیاپلاستی

از مزایای اصلی این روش از بین بردن لبه های تیره است که رنگ صورتی به آن می دهد. در این روش ایجاد تقارن بین دو لابیا ساده تر است و سریعتر انجام می شود.

معایب تکنیک trim در لابیاپلاستی

نتیجه در این روش به دلیل ایجاد یک برش سراسری غیرطبیعی تر از سایر روش ها خواهد بود. پس افرادی که از این روش استفاده می کنند ممکن است نتیجه طبیعی مد نظر را بدست نیاورند. خونریزی در این روش به علت بالاتر بودن طول برش بیشتر است.

نحوه برش لابیا ها
نحوه برش لابیا ها

تکنیک گوه ای یا Wedge

روش گوه ای به نسبت روش تریم جدید تر می باشد. این روش در چندسال اخیر رواج پیدا کرده است. پزشکانی که میخواهند از این روش استفاده کنند باید مهارت کافی در این زمینه را داشته باشند. این تکنیک نه تنها برای از بین بردن پوست اضافی بلکه برای سفت شدن دهانه واژن و حفظ لبه های لابیا برای حفظ ظاهر طبیعی واژن انجام می شود. زیرا در این روش کمی از لابیاهای داخلی به شکل V یا گوه ای برش داده و خارج می شود و پس از آن دو طرفی که جدا شدند به هم بخیه می شوند

مزایای تکنیک Wedge

در این روش جای زخم خیلی کمتر است. این روش برای بیمارانی مناسب است که یک کانتور طبیعی میخواهند. مقدار کمتری از لابیا ها برداشته می شود.

معایب تکنیک Wedge

این روش احتمال ورود آسیب به دهانه ورودی ادرار را دارد. این روش پیچیده تر از تری و جراح باید توانایی و تجربه کامل در این زمینه را داشته باشد.

تکنیک De-Epithelization

این اصطلاح که با دپی تلیزاسیون نیز معروف است با هدف برداشتن بافت پوشاننده لابیا انجام می شود. این روش اولین بار در سال 2000 انجام شد و مانند دو روش قبلی محبوبیت لازم را دارد. این روش با استخراج بافت پوششی لب های داخلی یا مینور و سپس بستن ناحیه با بخیه انجام می شود. نحوه انجام این روش مانند تریم است. در این روش باید از جراحان متخصص استفاده کرد و تنها قسمت چین و چروک لابیا مینور، برداشته می شود و مابقی قسمت ها بخیه زده می شوند.

تکنیک De-Epithelization

لابیاپلاستی با تکنیک Z و W پلاستی

زمانی که لابیا ها خیلی بزرگ باشند و نیاز باشد که در عمل زیبایی واژن پوشش کلیتوریس و مقداری از بافت پرینه برداشته شود، از این روش ها استفاده می شود. در این روش قسمت های برداشته شده به ترتیب شبیه به حرف Z و W خواهند بود. در این روش تغییرات گسترده روی بافت ناحیه تناسلی، خونریزی بیشتر خواهد بود. اما در این روش اصلاحات بیشتر خواهد بود.

قبل از لابیاپلاستی چه کار کنیم؟

قبل از لابیاپلاستی

باید مصرف هر گونه دارویی که می تواند در روند عمل پیچیدگی هایی ایجاد کند را قطع نموده و به این ترتیب به داشتن تجربه ای عالی از لابیاپلاستی برای خود کمک کنید.

 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین را متوقف کنید.
 • با مشورت پزشک باید مصرف داروهایی که در روند انعقاد خون ایجاد مشکل می کنند را قطع کنید. از میان این مواد می توان به برخی داروها، ویتامین هایی مثل ویتامین E و مواد گیاهی اشاره نمود.
 • سابقه پزشکی خود را با جراح لابیاپلاستی مطرح نموده و هیچ چیز را ناگفته باقی نگذارید. در صورتی که به هر بیماری از جمله فشار خون، حساسیت ها، مشکلات ریوی و … مبتلا هستید، حتما این موضوع را با پزشک عنوان کنید.
 • در صورتی که داروی خاصی برای درمان بیماری خاصی مصرف می کنید، حتما جراح را آگاه سازید.
 • در طول جلسه مشاوره نگرانی های خود در مورد انجام لبیاپلاستی را مطرح کنید.

آیا دختران باکره می توانند لابیاپلاستی انجام دهند ؟

همان طور که گفتیم و می دانید، لابیاپلاستی عملی است که تنها بر روی بخش خارجی تناسلی بانوان یعنی vulve انجام می شود. به همین دلیل دختران باکره ای که از ظاهر ناحیه تناسلی خود راضی نیستند هم می توانند با خیال راحت و بدون نگرانی در مورد پاره شدن پرده بکارت به انجام لابیاپلاستی بپردارند.

لابیاپلاستی دختران باکره

عکس های واقعی عمل لابیاپلاستی

برای حفظ حریم خصوصی بیماران نباید عکسی از بدن آن ها در اینترنت و فضای مجازی پخش شود. به همین دلیل زمانی که به جراح زیبایی زنان مراجعه می کنید، می توانید از او بخواهید که این عکس ها را به صورت محرمانه نشانتان بدهد. تا دید اولیه ای نسبت به شکل دستگاه تناسلی خود بعد از لابیاپلاستی پیدا کنید.

هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟

هزینه لابیاپلاستی به فاکتور های مشخصی بستگی دارد. در حقیقت این بستگی به شما دارد که کدام جراح را انتخاب می کنید و در کدام کلینیک قصد انجام جراحی زیبایی واژن را دارید. بهترین راه برای آگاهی از هزینه لابیاپلاستی آن است که در جلسه مشاوره با جراح زیبایی زنان همه ی نکات مورد نظر خود علی الخصوص این مورد را مطرح کنید. عواملی که در هزینه لابیاپلاستی موثر هستند شامل:

 • دستمزد پزشک
 • نوع جراحی
 • هزینه بیمارستان
 • تعداد برش های جراحی
 • و..

آیا من می توانم لابیاپلاستی انجام دهم؟

با شرکت در ازمون می توانید متوجه شوید که ایا شما فرد مناسب برای لابیاپلاستی هستید یا خیر

جهت شرکت در آزمون روی (شروع) بزنید.

آیا من می توانم لابیاپلاستی انجام دهم؟

سن من بیشتر از 18 سال است

احساس تورم در لابیا ها می کنم

در بین لابیاها در واژنم تقارن وجود ندارد

زمان استفاده از لباس های تنگ و یا دوچرخه سواری احساس ناراحتی میکنم

با تغییر ظاهر لابیا ها، لذت جنسی من نیز کاهش یافت

دکتر درویش زاده

انتخاب یک جراح خوب برای لابیاپلاستی

تمام زنان تمایل به زیبایی دارند و هر اندامی که به نظر انها زشت باشد به دنبال روش هایی برای زیبا سازی آن هستند. جراحی لابیاپلاستی هم برای این دسته از بانوان اهمیت دارد. اما مساله اصلی در این جراحی، انتخاب یک جراح خوب است.

 • برای اینکه یک پزشک در لیست پزشکان خوب قرار بگیرد، باید ویژگی هایی داشته باشد مانند:
 • تجربه و مهارت کافی در زمینه جراحی لابیاپلاستی داشته باشد
 • به آناتومی دستگاه تناسلی زنان مسلط باشد
 • جراح باید بیمار را از هر نظر معاینه کامل کند
 • از جدید ترین تکنیک های زیبایی مطلع باشد
 • صبور باشد و به تمام سوالات بیماران پاسخ دهد
 • به طور شفاف بیمار را از معایب و مزایای جراحی مطلع سازد


یکی از مهمترین ویژگی های یک پزشک خوب، داشتن مشاوره آنلاین است. در ادامه سایر نکات مهم انتخاب یک دکتر زنان خوب را توضیح می دهیم:

مشاوره آنلاین

دکتر فرزانه درویش زاده، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی می باشد از جمله فعالیت های دکتر درویش زاده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی زیبایی زنان
عضو انجمن زنان و مامایی ایران
دارای بورد تخصصی لاپاراسکوپی
عضو انجمن FMF انگلستان
عضو کالج زیبایی زنان امریکا
مشاوره و درمان ناباروری (IUI , IVF , …)
مراقبت های قبل و حین بارداری
جراحی های زیبایی زنان و بی اختیاری ادراری با لیزر درمانی

شما عزیزان برای هر کدام از موارد ذکر شده می توانید مشاوره آنلاین دریافت کنید. جهت ورود به مشاوره آنلاین با دکتر درویش زاده کافیست بر روی تصویر رویرو ضربه بزنید (کلیک کنید)

مشاوره انلاین

آگاهی و دانش

یکی از ویژگی هایی که تاثیر غیر قابل انکاری در موفقیت یک پزشک دارد، آگاهی و دانش اوست. توانمندی های علمی تاثیر بسزایی در تشخیص و درمان بیماری ها میگذارد. بسیاری از بهترین متخصص زنان و زایمان توانسته اند با تحصیل در بهترین مراکز آموزشی و دانشگاه های برتر کشور یا خارج از کشور بیشترین میزان آگاهی و دانش را کسب کنند.پس از به دنبال یک پزشک خود بودید قطعا دانش پزشک را یکی از ملاک های انتخاب خود قرار دهید.

آگاهی و دانش پزشک

بشنویم صحبت های یکی از مراجعین عزیز را:

تجربه و توانمندی های عملی

تجربه و توانمندی های عملی

داشتن مهارت و تجربه کافی یکی دیگر از نکاتی است که در انتخاب پزشک خوب باید به ان دقت کنید. هرچه تجربه پزشک بیشتر باشد، توانایی درمان او نیز بیشتر می شود.

تا زمانیکه پزشکان نتوانند دانش خود را به مرحله عملیاتی برسانند تاثیری در روند درمان و تشخیص نخواهند داشت.

مجهز بودن مراکز درمانی

یکی دیگر از ویژگی های مهم یک پزشک زنان زایمان خوب، مجهز بودن مرکز درمانی است. پزشک متخصص باید تمامی دستگاه های مورد نیاز به روز را در اختیار داشته باشد.

بکار گیری تجهیزات درمانی مدرن، در تشخیص و درمان بیماران بسیار مهم است.

از همین رو باید به تجهیزات درمانی آن مراکز درمانی نهایت توجه را داشته باشید.


آمادگی های قبل از جراحی لابیاپلاستی

قبل از انجام لابیاپلاستی لازم است نکاتی را بدانید. در ادامه به چند نکته از این موارد اشاره کرده ایم:

انجام تمام آزمایشات لازم که توسط پزشک تجویز شده است.

داروهای تجویزی به موقع مصرف شوند. سهل انگاری در مصرف دارو ها می تواند نتایج بدی داشته باشد.

در صورت مصرف هرگونه دارو پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.

حدود یک هفته قبل از عمل، بهداشت ناحیه تناسلی را جدی تر پیگیری کنید و از رفتن به وان، استخر و.. پرهیز کنید.

روز قبل از لابیاپلاستی به هیچ عنوان اقدام به شیو نکنید زیرا احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

روز قبل از عمل اقدام به استحمام کنید، از حجم باکتری های موجود در واژن در این صورت کم می شود.

در صورت انجام جراحی لابیاپلاستی با بیهوشی، فرد 6 ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن باید پرهیز کند.


مراقبت های پس از لابیاپلاستی

۱- به مدت 478 ساعت استراحت کنید.

۲- تا مدت 4 هفته از انجام فعالیت های ورزشی و سنگین پرهیز شود.

۳- تا 24 ساعت پس از عمل از کمپرس اب سرد استفاده کنید.

۴- درد و خونریزی مختصر از محل عمل تا یک هفته نرمال تلقی می شود ولی در موارد خونریزی شدید به پزشک اطلاع دهید.

۵- سوزش و خارش مختصر در محل عمل نرمال می باشد.

۶- استفاده از پماد ها و کرم ها تا چند روز اول در محل عمل توصیه نمی شود.

۷- استحمام ۴۸ ساعت بعد از عمل به صورت ایستاده مجاز است.

۸- تا دو هفته بعد عمل شلوار تنگ نپوشید.

۹- استفاده از مواد غذایی که دارای ویتامین c می باشد. استفاده از آناناس و گوشت قرمز در بهبود زخم کمک می کند.

۱۰- از بروز یبوست پیشگیری کنید. می توانید از ملین ها استفاده کنید.

۱۱- تورم و کبودی تا دو ماه بعد عمل نرمال تلقی می شود.

چه کسانی نباید عمل لابیاپلاستی را انجام دهند؟

همان‌طور که می‌دانید لابیاپلاستی یک عمل زیبایی هست و برای خانم‌ها منعی ندارد اما برخی از شرایط هستند که افراد نباید اقدام به لابیاپلاستی کنند که در ادامه در رابطه با آن‌ها توضیح می‌دهیم.


خانم های باردار :

زمانی که خانم ها باردار هستند زمان مناسبی برای لابیاپلاستی نمی باشد. اولین دلیل آن بیحسی عمومی است که برای لابیاپلاستی صورت می گیرد و دلیل دیگر آن تغییرات هورمونی می باشد که موجب متورم شدن لابیاها می شود.


خانم های دچار زگیل یا تبخال تناسلی :

افرادی که دچار زگیل تناسلی هستند به هیچ عنوان نباید بر روی واژن خود عمل زیبایی انجام دهند. این جراحی ها می تواند موجب بیشتر شدن زگیل تناسلی شود.


دختران با سن کم:

عمل لابیاپلاستی برای دختران با سن کمتر از 20 سال توصیه نمی شود زیرا رشد لابیا ها تا سن 20 سالگی ادامه دار است.


زنان سن بالا:

زمانی که سن افراد بیشتر می شود بدن قدرت ترمیم زخم ها را ندارد. به همین علت و به دلیل پیشگیری از عفونت های احتمالی به زنان سن بالا این جراحی توصیه نمی شود.  


خانم هایی که دارای عفونت و زخم های درون واژنی هستند:

بانوانی که عفونت های دستگاه تناسلی دارند، ابتدا باید زخم و یا عفونت موجود را درمان کنند و پس از انم اقدام به لابیاپلاستی کنند.

خونریزی بعد از عمل لابیا به چه علت است؟

برخی افراد بعد از عمل لابیا دچار خونریزی می شوند که علت آن می تواند علت جوش نخوردن بخیه واژن و باز شدن آنها باشد. همچنین در صورتی که قبل از ترمیم به لابیا ها فشار وارد شود می تواند موجب خونریزی شود. از جمله عواملی که می تواند در خونریزی بعد از لابیاپلاستی موثر باشد به شرح زیر است :

 • افراد شاغل که زمان زیادی را صرف نشستن کنند و راه نمی روند موجب فشار اوردن به بخیه ها و در نتیجه خونریزی می شود.
 • بلند کردن اجسام سنگین و جابجایی آنها
 • ورزش های سنگین مثل دوچرخه سواری، وزنه برداری، دویدن و …
 • فشار مستقیم به لابیاها در هنگام شستن یا خشک کردن آن (حتی از قرار گرفتن لابیا ها در فشار آب پرهیز کنید)
 • یبوست (یبوست موجب فشار به لابیا ها و پارگی بخیه ها می شود. برای جلوگیری از یبوست از خوراکی های حاوی فیبر استفاده کنید)
 • پوشیدن لباس های تنگ که به لابیاها فشار وارد می کنند
 • رابطه جنسی
 • ترمیم نشدن به موقع زخم ها
 • ابتلا به عفونت بعد از لابیاپلاستی

سوالات متداول جراحی لابیاپلاستی

سخن پایانی

به عنوان حرف آخر باید بگوییم که اهمیت و حساسیت ناحیه تناسلی زنان بر هیچکس پنهان نیست. با انجام لابیاپلاستی در نزد جراحی دقیق، ماهر و با تجربه می توانید احتمال رضایت خود از نتیجه لابیاپلاستی را تا حد زیادی بالا ببرید.

امیدواریم با خواندن این مطلب به پاسخ سوالات خود برسید. اگر قصد انجام لابیاپلاستی دارید فرم زیر را تکمیل کنید تا مشاوران با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام شما با موفقیت ارسال شد
پیام خود را مجدداً ارسال نمایید

به این پست رای دهید
[Total: 5 Average: 4]
برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

10 دیدگاه ها
 1. نسرین

  تا چه مدت بعد لابیاپلاستی نمیشه رابطه برقرار کرد؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   حداقل تا یکماه از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید و پس از این تاریخ نیز بعد از معاینه و تایید پزشک اقدام به برقراری رابطه کنید

   پاسخ
 2. فاطمه

  چه مدت بعد از لابیاپلاستی میتوانیم شلوار تنگ بپوشیم؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   بهتر است تا دوهفته از پوشیدن شلوار تنگ پرهیز کنید

   پاسخ
 3. مهسا

  برای لابیاپلاستی چند روز مرخصی بگیرم؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   دوره نقاهت لابیاپلاستی 1 تا 2 روز است مگر کار شما در حوزه ورزشی باشد که بهتر است بعد از 1 هفته سرکار بروید

   پاسخ
 4. مهلا

  بعد لابیاپلاستی ممکنه لابیا ها به حالت اول برگرده؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   هر جراحی ممکن است در گذر زمان و به علت عوامل مختلف دچار تغییراتی شود

   پاسخ
 5. سارا رضایی

  بعد لابیاپلاستی حس از بین میره؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   در صورت انجام درست این جراحی و آسیب نزدن به ناحیه تناسلی . افزایش لذت جنسی نیز صورت خواهد گرفت

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک