تهران، شریعتی، بالاتر از ظفر، نبش کوچه جم ، پلاک2، طبقه سوم

02122259295 – 02122259296

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر، تستی است که به منظور بررسی وضعیت سرطانی و یا پیش سرطانی دهانه رحم از سوی پزشک تجویز می شود.تغییرات سلول های دهانه رحم می تواند به دلیل عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV باشد. در صورتی که نسبت به درمان اقدامی صورت نگیرد، این سلول ها می توانند تبدیل به سرطان دهانه رحم شوند.

تست HPV، آلودگی سلول های دهانه رحم به این ویروس را نشان می دهد. بیشتر خانم ها در سنین 21 تا 65 سال، باید تست پاپ اسمیر و HPV را با هم انجام دهند.

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر، تستی است که پزشک از طریق آن به بررسی دهانه رحم و سلول های غیر طبیعی این ناحیه می پردازد. قسمت انتهایی رحم، دهانه رحم نام دارد که به واژن باز می شود. در صورتی که هر گونه سلول غیر طبیعی در دهانه رحم تشخیص داده شود و اقدامی نسبت به درمان صورت نگیرد، شاهد سرطانی شدن سلول ها خواهیم بود.

در طول پاپ اسمیر، پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن می کند تا قادر به مشاهده و بررسی دهانه رحم باشد. سپس با استفاده از مسواک نرمی، نمونه ای از سلول های قسمت خارجی دهانه رحم می گیرد. این سلول ها جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهند شد.

دلایل انجام تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر می تواند به دلایل زیر انجام شود:

 • غربالگری و تشخیص شرایط پیش سرطانی دهانه رحم و سرطان دهانه رحم
 • کمک به تشحیص شرایط پیش سرطانی واژن و سرطان واژن
 • تشخیص عقونت و التهاب در دستگاه تناسلی زنان
 • چکاپ بعد از غیر عادی بودن نتیجه پاپ اسمیر
 • بررسی تغییر سلول های غیر طبیعی و یا بررسی بازگشت مجدد سرطان

 

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

جهت آمادگی برای انجام تست پاپ اسمیر:

 • زمانی به پزشک مراجعه کنید که خونریزی سیکل قاعدگی قطع شده باشد
 • از برقراری رابطه جنسی، 24 ساعت قبل از انجام تست باید خودداری شود
 • 24 ساعت قبل از انجام تست، نباید از دوش واژینال، دارو و یا اسپری های واژنی استفاده شود
 • مثانه باید کاملا خالی باشد

تست پاپ اسمیر می تواند بخشی از چکاپ معاینه لگنی باشد که معمولا در مطب پزشک و یا کلینیک انجام می شود. این تست تنها در حدود چند دقیقه به طول می انجامد. تست پاپ اسمیر معمولا با درد همراه نیست و تنها ممکن است بیمار کمی فشار را در طول تست احساس کند. در طول تست، بیمار به پشت بر روی میز معاینه دراز می کشد. سپس، پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن می کند تا واژن باز نگه داشته شود و امکان مشاهده قسمت فوقانی واژن و دهانه رحم فراهم گردد. سپس به آرامی نمونه ای از سلول های دهانه رحم گرفته خواهد شد. نمونه ها در مایع مخصوص نگه داری و جهت بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ به آزمایشگاه ارسال خواهند شد. ممکن است بعد از انجام این روند، مقداری خونریزی از واژن مشاهده شود.

 

دکتر فرزانه درویش زاده   ، جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی در تهران می باشد که دارای بورد تخصصی لاپاروسکوپی و درمان ناباروری می باشد. ایشان با بهره گیری از روش های نوین تشخیصی و درمانی مجهز مشکلات و مسائل مربوط به زنان ومسائل مربوط در این زمینه می پردازد.شما می توانید برای و تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 26703214 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس  اینستــاگـرام  ایشان مراجعه نمایید

نتایج پاپ اسمیر

پاپ اسمیر می تواند نتایج منفی (طبیعی) و مثبت (غیر طبیعی) را نشان دهد. منفی بودن نتیجه تست به معنای عدم مشاهده سلول های غیر طبیعی و یا سرطانی در دهانه رحم می باشد.

مثبت بودن تست پاپ اسمیر

مثبت بودن نتیجه تست پاپ اسمیر، الزاما به معنای ابتلا به سرطان و یا شرایط پیش سرطانی نیست. برخی سلول های غیر طبیعی می توانند به مرور زمان به حالت طبیعی برگردند. در صورتی که درمانی نسبت به سلول های غیر طبیعی و پیش سرطانی صورت نگیرد، احتمال سرطانی شدن آن ها بیشتر خواهد بود.

سلول های غیر طبیعی دهانه رحم و واژن بر اساس نوع تغییرات و ظاهر سلول، به انواع زیر تقسیم می شوند:

 • سلول های سنگفرشی: در سطح دهانه رحم و واژن
 • سلول های غده ای (گلاندولار): داخل کانال دهانه رحم

چه چیزی باعث تغییر سلولی می شود؟

عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV، شایع ترین علت تغییر سلول های دهانه رحم می باشد. گاهی سلول های آلوده با HPV می توانند تبدیل به سلول های پیش سرطانی شوند. از دیگر علل موثر در تغییرات سلولی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت باکتریایی یا قارچی
 • التهاب
 • رشد تومورهای غیر سرطانی مانند پولیپ و فیبروم

 

در صورتی که نتایج پاپ اسمیر مثبت باشد، چه اتفاقی می افتد؟

معمولا در چنین شرایطی، چکاپ های بیشتری برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد. این چکاپ ها به شدت تغییرات سلولی نیز بستگی دارد. در برخی موارد، نیازی به درمان نیست، چرا که سلول ها خود به خود به حالت طبیعی خود بر می گردند.

تست ها و درمان هایی که بعد از مثبت بودن تست پاپ  اسمیر در نظر گرفته می شوند، عبارتند از:

 • انجام مجدد تست پاپ اسمیر
 • تست HPV
 • کولپوسکوپی. تستی که به بررسی ولو، واژن و دهانه رحم می پردازد.

 

بارداری و مثبت بودن تست پاپ اسمیر

در صورتی که در دوران بارداری، نتیجه تست پاپ اسمیر مثبت شود، درمان وارد مرحله بعدی می شود و کولپوسکوپی انجام خواهد شد. اما از انجام بیوپسی خودداری می شود، چرا که احتمال خونریزی بیشتر می باشد.

 

آیا تست پاپ اسمیر خطری را به همراه دارد؟

تست های غربالگری از جمله پاپ اسمیر، می توانند نتایج کاذبی را نشان دهند. نتایج منفی کاذب. به این معنا که علی رغم وجود سلول های غیر طبیعی، سرطان و یا هر گونه مورد غیر طبیعی تشخیص داده نشود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که نمونه کافی از بافت و یا سلول گرفته نشده باشد. نتایج مثبت کاذب. مثبت شدن تست، علی رغم عدم وجود سلول های غیر طبیعی. این حالت می تواند شبیه وضعیت پیش سرطانی باشد.

شما کاربران گرامی می توانید با مراجعه به لینک مقابل اطلاعات کافی درباره  لزوم انجام آزمایش تست پاپ اسمیر برای بانوان را که بسیار کاربردی و پر اهمیت است را کسب نمایید.

به این پست رای دهید
[Total: 0 Average: 0]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

Call Now Buttonتماس با پزشک