مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

انواع فیبروم های رحم

ایجاد فیبروم در رحم یکی از بیماری هایی است که در رده های مختلفی از زنان ایجاد می شود و عوامل و علائم مختص به خود را دارد، زیرا ساختار فیزیولوژیک بدن زنان به گونه ای است که عامل خلقت انسانی دیگر هستند، به همین بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار می گیرند. در این مقاله انواع فیبروم های رحم را آورده ایم.

فیبروم از همان دسته بیماری های است که می تواند علائم و عواملی خاص در بروز آن نقش داشته باشد. که در جایگاه تولد انسان ها ایجاد می شود؛ و رشد می کند حتی در پاره ای از موارد دیده شده فیبروم به حدی رشد کرده است که رحم و شکم زن به شکل دوران بارداری خود بازگشته است.

در این مقاله می خواهیم در خصوص این بیماری غیر سرطانی اما خطرناک بیشتر توضیح بدهیم، تا با روش های درمانی و تشخیصی آن آشنا شوید و با شناخت علائم آن در اسرع وقت به بهترین متخصص زنان، زایمان و زیبایی مراجعه کنید تا بتوانید طول درمانی راحت و سبکی را طی کنید.

فیبروم-های-رحمی

فیبروم رحم چیست؟

فیبروم بافتی است که درون رحم پدید می آید و رشد می کند، سرطانی نیست و اغلب برای خانم های بارداری و زایمان را تجربه کرده اند اتفاق می افتد. اگر درمان نشود، در طی رشد خود می تواند به بافتی حجیم تبدیل شود و فضای رحم را بگیرد.

انواع فیبروم های رحم

فیبروم هایی که در رحم زنان به وجود می آیند، شامل انواع مختلفی هستند. مهم ترین و رایج ترین دسته بندی فیبروم ها می تواند این ضایعات را به سه نوع اصلی دسته بندی نماید. شامل:

فیبروم اینترامورال

به دیواره ی داخلی رحم مورال گفته می شود. این دیواره از جنس عضله است. همه ی فیبروم هایی که در رحم ایجاد می گردند، ابتدا از این ناحیه شروع به رشد نموده و بعد با توجه به نحوه و سیر تکاملشان می توانند به بخش های دیگر رحم سرایت و روند رشد خود را در آن جا از سر بگیرند.

این فیبروم ها می توانند برای در پی گرفتن مراحل تکمیلی رشد خود به سمت خارج از رحم و یا به طرف بخش داخلی رحم رشد کنند. در صورتی که رشد فیبروم به سمت بیرون باشد، فیبروم ساب سروزال و در صورتی که به سمت داخل رحم باشد، فیبروم ساب موکوزال ایجاد می گردد.

فیبروم ساب سروزال

شایع ترین نوع فیبروم های رحمی، انواع ساب سروزال هستند. این ضایعات می توانند در بخش بیرونی رحم رشد خود را از سر گرفته و حتی تا قسمت لگن نیز پیشروی کند.

فیبروم ساب موکوزال

این نوع از فیبروم ها در لایه میانی عضله یا میومتری رحم شما ایجاد می شوند. به آن ها فیبروم زیر مخاطی نیز می گویند. فیبروم ساب موکوزال شایع نیست و برای افراد کمی ایجاد می گردد.

محل قرار گیری این ضایعات، دیگر در میان عضله یا در قسمت خارج رحم نیست. بلکه این انواع از فیبروم های رحم به سمت داخل رشد کرده و نمو می یابند.

درجات رشد مختلفی برای فیبروم های ساب موکوزال در نظر گرفته می شود که عبارتند از:

 • فیبروم ساب موکوزال درجه دو
 • فیبروم ساب موکوزال درجه یک
 • فیبروم ساب موکوزال درجه صفر

در صورتی که فیبروم میان رحمی از نوع درجه دو باشد، کمتر از نصف آن در بخش میانی زهدان قرار گرفته است و به اصطلاح رحم را زیاد درگیر ننموده است.

در حالتی که آن را فیبروم درجه یک ساب موکوزال می نامند، پیشروی فیبروز به داخل رحم چیزی در حدود 50 تا 80 درصد بوده است و بیشتر فضای داخلی رحم توسط آن اشغال شده است.

در درجه ی صفر از میان درجات مختلف پیشرفت فیبروز به داخل رحم شاهد این خواهیم بود که تمامی فیبروز در داخل قرار گرفته و آن را مسدود نموده است.

انواع فیبروم های رحم

اندازه فیبروم رحم

فیبروم ها با توجه به نوعی که دارند ممکن است دارای اندازه های مختلفی باشند. در حقیقت اندازه ای که فیبروم پیدا می کند، بیشتر از هر چیز به میزان رشد آن وابسته است. در بسیاری از موارد رشد فیبروم بعد از مدتی متوقف شده و بعد ها به یک باره از سر گرفته می شود.

به طور کلی باید به این نکته توجه داشت که هر چه اندازه ی فیبروم کوچک تر باشد، پیچیدگی هایی که ممکن است برای فرد ایجاد کند، و در نتیجه عوارض ایجاد آن بسیار کمتر است.

علائم فیبروم رحم در زنان

این بیماری اغلب با علامتی همراه نیست (مخصوصا اگر فیبروز در مرحله ی رشد اینترا مورال باشد) اما در برخی از افراد علائمی همچون علائم زیر گزارش شده است:
درد در قسمت کمر و پشت
پا درد
اختلال در حرکت روده ای و یبوست
تکرر ادرار
دوره قاعدگی طولانی مدت و سنگین
احساس درد و فشار در ناحیه لگن
خونریزی شدید در دوران قاعدگی
کم خونی
تورم در قسمت شکم و زیر شکم
درد در حین مقاربت

چرا فیبروم رحم ایجاد می شود؟

عوامل متعددی می توانند باعث ایجاد فیبروم رحم شوند:

 • بارداری
 • سابقه خانوادگی
 • نوسانات هورمونی
 • کمبود ویتامین دی
 • عوامل ژنتیکی و ارثی
 • رژیم غذایی نا مناسب
 • مصرف مشروبات الکلی
 • اضافه وزن بیش از اندازه
 • شروع دوره قاعدگی از سنین پایین

تشخیص فیبروم رحم چگونه ممکن است؟

مراحل تشخیص فیبروم های رحمی در بدن شامل موارد زیر می باشند:

 • مشاهده علائم اولیه
 • معاینه بالینی و فیزیکی بخش لگن و اندام تناسلی
 • انجام آزمایش های خون و ادرار
 • تست پاپ اسمیر
 • سونوگرافی
درمان فیبروم رحمی

درمان فیبروم رحم

برخی از متخصصین برای درمان و کنترل فیبروم رحمی در همان مراحل اولیه بیماری، دارو و قرص هایی را تجویز می کند که در ابتدا به تسکین درد های ناشی از عارضه بپردازد، سپس با تغییر دوز دارو ها به تنظیم میزان ترشح هورمون ها رسیدگی کنند تا بتوانند بدین طریق از رشد و تکثیر فیبروم جلوگیری کنند.

اما اگر بیماری در مرحله ی حادی باشد، متخصص زنان صلاح را در انجام جراحی هایی مانند جراحی میومکتومی یا لاپاراسکوپی خواهد دید. درمان نهایی و تکمیلی با گذراندن دوران نقاهت بعد از عمل حاصل می شود.

با استفاده از روش نوینی به نان لاپاراسکوپی جراحی ممکن است که با حداقل میزان تهاجم، بهبودی را حاصل نمود، در روش جراحی با لاپاراسکوپی با ایجاد دو برش کوچک در اطراف محل مورد نظر و استفاده از ابزار مخصوص، فیبروم را از رحم خارج می کنند.

آیا فیبروم خطرناک است؟

فیبروم در صورت عدم درمان و بی اعتنایی به درمان آن می تواند عوارضی جانبی و جبران ناپذیری به بدن فرد تحمیل کند که باعث پیشمانی و خسران می شود، در ادامه به برخی از عوارض فیبروم رحم اشاره می کنیم.

می تواند باعث کاهش شانس بارداری گردد یا باعث سقط جنین شود. هم چنین در زنان باردار می تواند زایمان زودرس را رقم بزند. همچنین خستگی مفرط، کم خونی و کمبود گلبول های قرمز خون را ایجاد می کند. در بسیاری از موارد ممکن است ابتلا به این بیماری باعث ایجاد خونریزی های شدید گردد.

جلوگیری از ایجاد فیبروم رحم

در پی گرفتن سبک زندگی سالم می تواند در پیشگیری از ابتلا به فیبروم های رحم موثر واقع شود. با در تعادل نگه داشتن وزن بدن و عدم مصرف فست فود و چربی های مضر می توان خود را کمتر در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار داد. مصرف میوه و سبزیجات در جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها علی الخصوص فیبروم رحم تاثیر گذار خواهد بود.

نتیجه گیری

در صورت ابتلا به این بیماری باید حتما از دستورات ارائه شده توسط پزشک متخصص تبعیت کرد تا از بروز عواقب جبران ناپذیر آن جلوگیری کرد.

اقدامات لازم قبل و بعد از عمل را رعایت کنید تا بتوانید عمل جراحی موفقیت آمیزی را پشت سر بگذارید و پس از دوران نقاهت و استراحت به زندگی عادی خود برگردید. زیرا ابتلا به چنین بیماری می تواند اختلالی در روند زندگی روزمره انسان ایجاد کند که تنها راه رهایی از آن، درمان با کمترین عارضه و حداقل میزان تهاجم است.

شما می توانید درباره تمام مواردی که به مسائل و مشکلات زنان مربوط می باشد و رفع ابهامات خود با دکتر فرزانه درویش زاده مشورت نمایید. اگر سولی در مورد موضوع فیبروم های رحم دارید، آن ها را زیر این مقاله برای ما کامنت کنید.

به این پست رای دهید
[Total: 3 Average: 4.3]

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. پروانه سلیمانی دهنوی

  سلام ببخشید من چند دوره هست خونریزی هام بیشتر شده و تکه های گوشتی داره یه دوره کمتر هست و یه دوره بیشتر هست الان ۴۶ ساله هستم ممکن هست فیبروم رحمی باشه .خیلی شدید نیس ولی بیشتر از قبل شده .ممنونم اگه راهنماییم کنید

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک