دکتر فرزانه درویش زاده / بارداری و زایمان / زایمان طبیعی چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

زایمان طبیعی چگونه انجام می شود؟

زایمان طبیعی چگونه انجام می شود؟

اگر حامله هستید یا تصمیم دارید مادر شوید بهتر است حتما درمورد روش زایمان مطالعه کنید و از استرس خودتان بکاهید. ما در ادامه عمل زایمان طبیعی را برایتان معرفی و همه چیز درباره زایمان طبیعی را در اختیارتان قرار می دهیم.

زایمان طبیعی چیست؟

ازجمله رایج ترین روش زایمان، عمل زایمان طبیعی می باشد. در این روش مادر نقش مهمی دارد و هیچ کس نمی تواند زمان دقیق آن را پیش بینی کند. حتی زمانی که متخصصین زنان و زایمان تعیین می کنند تقریبی می باشد و بر اساس تاریخ آخرین دوره عادت ماهیانه مادر حساب می شود. همچنین وقتی که زمان زایمان طبیعی فرا رسد با علائمی همراه بوده که در ادامه به آن می پردازیم.

علائم زایمان طبیعی

1- مادر احساس سبکی می کند و در شکم خود تغییر شکل مشاهده می کند.
2- ترشحات زیادی از واژن مادر خارج می شود.
3- پاره شدن کیسه آب از دیگر علائم زمان زایمان طبیعی می باشد.
4- وقتی شکم مادر به طور مرتب و با فاصله زمانی یکسان منقبض می شود، نشان از زمان زایمان دارد.
5- اسهال

مزایای زایمان طبیعی

– مراقبت کمتر نسبت به زایمان سزارین: دراین نوع از روش زایمان مادر دوران نقاهت کمتر و مراقبت های کمتری نسبت به سزارین نیاز دارد.
– تحمل درد و مشاهده به دنیا بودن فرزند سبب بروز اعتماد به نفس بیشتر در مادر می شود.
– مادرانی که به روش طبیعی زایمان می کنند زودتر به تناسب اندام پس از زایمان دست می یابند.
– مادران در زایمان طبیعی کمتر از سزارین به عفونت مبتا می شوند.
– مادرانی که سزارین زایمان می کنند نمی توانند لحظات اول پس از زایمان به فرزندشان شیر دهند. به این دلیل که در روش سزارین از ماده بیهوشی استفاده شده است. این امر فرزندانشان را از دریافت کلسترول موجود در شیر اولیه مادر محروم می کند.

از دیگر مزایای زایمان طبیعی:

– هزینه زایمان به روش طبیعی بسیار کمتر از سزارین بوده و همین عامل بیشترین تاثیر را در بروز محبوبیت این روش در بین مردم دارد.
– احتمال بروز مادران به چسبندگی رحم در زایمان طبیعی کاهش می یابد.- هنگامی که نوزاد از طریق زایمان طبیعی به دنیا می آید، فشار زیاد سبب خارج شدن مایع از ریه نوزاد می شود. این امر در بهبود تنفس نوزاد تاثیر بسزایی دارد.- کاهش برش و بخیه و زخم ناشی از آن
– ضعف کمتر مادر پس از زایمان به دلیل خونریزی کمتر
– هوشیاری مادر و درک کامل روند زایمان و تولد نوزاد
– عدم استفاده از مواد بی حسی
– بروز ترشحات موثر بر شیردهی در اثر انقباضات شکم

عوارض زایمان طبیعی

– گاهی ممکن است سبب پاره شدن پرینه واژن( بافت نرم در بین واژن و قرینه) شود. این اتفاق در اثر کشیدگی پره واژن در هنگام باز شدن رحم و خروج نوزاد رخ می دهد. معمولا این عارضه با خونریزی، زخم و درد همراه است.
– احساس درد در ناحیه پستان
– یبوست
– هموروئید

همچنین؛

– گاهی افراد پس از زایمان طبیعی احساس شدید گرما می کنند.
– گاهأ به دلیل فشار زیادی که در حین زایمان طبیعی به مادر وارد می شود، عضلات لگن صدمه می بینند. اما جای نگرانی نیست چون بسیاری از این آسیب ها با فیزیوتراپی و یا دارو تجویز شده توسط پزشکتان قابل درمان می باشند.
– افرادی که تحمل درد ندارند در این روش زایمان بسیار اذیت می شوند. همچنین زنان گاهی دچار افسردگی پس از زایمان می شوند.
– طولانی بودن زمان زایمان
– برخی مادران به دلیل فشار زیاد وارد شده به آن ها در زایمان طبیعی دچار بی اختیاری در ادرار می شوند.

 

دکتر فرزانه درویش زاده  ، جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی در تهران می باشد که دارای بورد تخصصی لاپاروسکوپی و درمان ناباروری می باشد. ایشان با بهره گیری از روش های نوین تشخیصی و درمانی مجهز مشکلات و مسائل مربوط به زنان ومسائل مربوط در این زمینه می پردازد.شما می توانید برای و تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 26703214 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس  اینستــاگـرام  ایشان مراجعه نمایید

مراحل زایمان طبیعی

بطور کلی می توان مراحل زایمان را به سه بخش، درد زایمان، تولد نوزاد و خروج جفت تقسیم بندی کرد. در ادامه هرکدام از مراحل به طور مختصر توضیح داده شده اند.

مرحله درد زایمان:

این بخش خود به سه مرحله نهفته، انتقالی و فعال تقسیم می شود و از زمان انقباضات رحم شروع شده و تا خروج نوزاد از رحم ادامه دارد. در مرحله نهفته که طولانی ترین مرحله زایمان می باشد، ماهیچه های رحم مرتب منقبض می شوند تا دهانه رحم کامل باز شود. اما در مرحله فعال تجربه های اصلی درد زایمان مشاهده می شود. در این مرحله دهانه رحم نازک می شود و فشار زیادی در ناحیه مقعد احساس می شود. همچنین در مرحله انتقال انقباضات شدت گرفته و دهانه رحم به بیشینه مقدار خود باز می شود. دراین مرحله همه چیز آماده خارج شدن نوزاد از کانال زایمان می باشد.

مرحله تولد نوزاد:

در این مرحله، دهانه رحم به طور کامل باز شده است و نوزاد از طریق کانال زایمان خارج می شود. بهتر است مادران در این زمان تنفس طولانی داشته باشند تا خروج نوزاد راحت تر انجام شود. با وارد شدن نوزاد در کانال زایمان ابتدا سر آن از دهانه رحم خارج می شود و پزشک بلافاصله مایع را از بینی نوزاد خارج می کند.

مرحله خارج کردن جفت:

این مرحله از خارج شدن کامل نوزاد آغاز شده و تا خارج کردن کامل جفت ادامه دارد. جفت وظیفه اکسیژن رسانی را به نوزاد در زمان بارداری مادر بر عهده دارد و در صورتی که خارج نشود تهدیدی برای مادر محسوب می شود.

نتیجه گیری

مادر شدن حس زیبایی در طبیعت است اما یک مادر وظایفی دارد که از زمان قبل از بارداری شروع شده و تا آخرین لحظه عمر ادامه دارد. ازجمله این وظایف، مراقبت های ویژه قبل، حین و بعد از بارداری می باشد. لذا تمامی مادران بایستی ابتدا به سلامت خود فکر کنند تا بتوانند همیشه مراقب فرزند دلبندشان باشند. زنان لازم است هر شش ماه یکبار به متخصص زنان مراجعه کنند علل الخصوص مادران باردار باید در زمان بارداری تحت نظر یک متخصص زنان قرار گیرند.

مقالات دیگر؛

جراحی زیبایی زنان

روش های درمان ناباروری

همه چیز درباره سقط جنین

به این پست رای دهید
[Total: 2 Average: 4.5]
برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک