دکتر فرزانه درویش زاده / بیماری های زنان / چرا در دوران پریودی سردرد می گیریم؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

چرا در دوران پریودی سردرد می گیریم؟

نوسانات هورمونی در طول چرخه قاعدگی می تواند تغییرات زیادی ایجاد کند و برخی از زنان، ممکن است در این زمان از ماه با سردرد مقابله کنند.

انواع مختلف سردرد ممکن است در حوالی پریود شما اتفاق بیفتد. یکی از انواع آن سردرد تنشی است، که اغلب به دلیل استرس ایجاد می شود، حالت این سردرد طوری است که انگار یک نوار سفت در اطراف پیشانی شما احساس می شود. یا ممکن است بعد از قاعدگی به دلیل از دست دادن خون و کاهش سطح آهن دچار سردرد شوید.

اما در میان انواع مختلف سردردهایی که ممکن است در طول دوره قاعدگی شما رخ دهد، سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی شایع ترین به نظر می رسد. علت زمینه ای برای هر دو یکسان است، اما علائم آنها متفاوت است.

سردرد های پریودی

علل ایجاد سردرد قاعدگی

تغییر در سطح هورمون می تواند باعث سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی شود. هورمون ها بسیاری از عملکردهای بدن را تنظیم می کنند.

زنانی که در دوره قاعدگی خود سردرد دارند، ممکن است قبل از سیکل، در طول سیکل یا بعد از سیکل خود دچار سردرد شوند.

سردرد ناشی از تغییر سطح استروژن و پروژسترون است. استروژن یک هورمون جنسی زنانه است. از طریق جریان خون حرکت می کند و پیام ها را به قسمت های مختلف بدن می رساند.

سطح استروژن در اواسط چرخه قاعدگی شما افزایش می یابد. این امر باعث آزاد شدن تخمک می شود. پروژسترون یکی دیگر از هورمون های مهم است. افزایش سطح این هورمون به کاشت تخمک در رحم کمک می کند. پس از تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان)، سطح هورمون کاهش می یابد. سطح استروژن و پروژسترون درست قبل از قاعدگی در پایین ترین حد خود است.

همین کاهش است که باعث می شود برخی از زنان بیشتر دچار سردرد شوند. در مواقع دیگر نیز ممکن است سردرد هورمونی داشته باشید. برخی از زنان در دوران یائسگی یا پیش از یائسگی به دلیل افت هورمون ها سردرد بیشتری دارند. بارداری همچنین می تواند باعث سردرد شود زیرا سطح هورمون ها می تواند در طول 9 ماه نوسان کند.

تفاوت سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی

در حالی که سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی هر دو ناشی از نوسانات هورمونی هستند، تفاوت بین این دو شامل شدت سر درد است. سردرد هورمونی ممکن است خفیف تا متوسط ​​باشد و باعث درد آزاردهنده یا ضربان شود. چنین شرایطی بسیار آزار دهنده و ناراحت کننده است، اما ممکن است با زندگی روزمره شما تداخل نداشته باشد. از سوی دیگر، میگرن قاعدگی می تواند مختل کننده روتین زندگی شما باشد.

بر اساس گزارش بنیاد ملی سردرد، میگرن قاعدگی حدود 60 درصد از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر به طور منظم حملات میگرنی را تجربه می کنید، ممکن است مستعد ابتلا به میگرن قاعدگی باشید. میگرن قاعدگی با میگرن معمولی تفاوت دارد زیرا معمولاً با هاله یا aura همراه نیست. هاله به نورهای چشمک زن، خطوط زیگزاگ یا سایر تجربیات حسی اشاره دارد که برخی افراد قبل از حمله میگرن تجربه می کنند. میگرن قاعدگی با ضربان شدید مشخص می شود که می تواند از یک طرف پیشانی شروع شده و به سمت دیگر حرکت کند. شدت آن می تواند باز نگه داشتن چشمان شما، کار کردن یا حتی فکر کردن را دشوار کند.

علائم دیگر :

علائم همراه با میگرن قاعدگی عبارتند از:

حالت تهوع

استفراغ

حساسیت به صدا

حساسیت به نور

با سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی، ممکن است علائم معمولی قاعدگی را نیز تجربه کنید، از جمله:

  • خستگی مفرط
  • درد مفاصل یا درد عضلانی
  • یبوست یا اسهال
  • هوس های غذایی
  • تغییرات خلق و خوی

درمان ها سردرد های هورمونی و میگرنی

درمان سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی به شدت آن بستگی دارد.

گزینه های ابتدایی

مسکن های بدون نسخه اغلب موثر هستند. این داروها همچنین می توانند سردردهای تنشی و سردردهای ناشی از سطح پایین آهن را کاهش دهند.

داروهای متوقف کننده درد و التهاب عبارتند از:

  • ایبوپروفن
  • ناپروکسن
  • آسپرین
  • استامینوفن

کافئین یکی دیگر از داروهای موثر برای سردردهای هورمونی است. خوردن شکلات و نوشیدن چای یا نوشابه کافئین دار ممکن است ناراحتی شما را از بین ببرد.

با این حال، به راحتی از کافئین استفاده کنید. کافئین اعتیاد آور است و مصرف بیش از حد آن در طول قاعدگی می تواند باعث وابستگی فیزیکی شود. قطع ناگهانی کافئین بعد از قاعدگی می تواند باعث سردرد ناشی از ترک آن شود.

گزینه های بعدی درمان

بسته به شدت میگرن قاعدگی شما، داروهای بدون نسخه ممکن است نتایج مطلوب را ارائه نکنند. می توانید داروهای فوق را آزمایش کنید، اما اگر علائم بهبود نیافتند، ممکن است به هورمون درمانی نیاز داشته باشید. اگر با میگرن قاعدگی دچار استفراغ یا حالت تهوع شدید، از پزشک خود در مورد داروهای ضد تهوع تجویزی سوال کنید.

تمرینات آرامش بخش

ورزش هایی مانند مدیتیشن، یوگا و تنفس عمیق می توانند ماهیچه های شما را شل کنند، تنش را کاهش دهند و علائم سردرد را بهبود بخشند.

طب سوزنی

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های ریز در نقاط مختلف فشار در سراسر بدن شما است. ترشح اندورفین را تحریک می کند، هورمونی که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود و به شما در مقابله با استرس و درد کمک می کند.

استراحت کافی داشته باشید

خواب کم می تواند سردرد را بدتر کند. حداقل هفت تا نه ساعت خواب در هر شب را هدف گذاری کنید. محیط خواب خود را برای استراحت بهتر بهبود بخشید. تلویزیون و چراغ ها را خاموش کنید و اتاق خود را در دمای متناسب نگه دارید.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی می تواند آرامش عضلانی را تقویت کند و فشار را در شانه ها، پشت و گردن شما کاهش دهد. همچنین ممکن است شدت و دفعات سردردهای تنشی و حملات میگرنی را کاهش دهد.

به این پست رای دهید
[Total: 0 Average: 0]
برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با پزشک