دکتر فرزانه درویش زاده / بیماری های زنان / پارگی رحم چیست و چگونه درمان می شود
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

پارگی رحم چیست و چگونه درمان می شود

پارگی رحم چیست ؟ رحم پاره شده چه علائمی دارد ؟ آیا آسیب دیدن رحم در اثر ضربه اتفاق می افتاد ؟ آیا می دانید چرا رحم زنان دچار پارگی می شود ؟ درمان پارگی رحم چگونه است ؟ برای اینکه بیشتر با این عارضه و راه درمان آن آشنا شوید ، مطالعه مقاله پیش رو از دکتر فرزانه درویش زاده ، بهترین متخصص زنان و زایمان تهران را از دست ندهید. ما در این مقاله به صورت جامع بع تمامی سوالات و نگرانی های شما عزیزان در این خصوص پاسخ خواهیم داد , چنانچه سوالی در این رابطه ذهن شما را به خود مشغول کرده است ، می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه سایت مطرح نمایید ما در مدت زمانی کوتاه پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود.

 

پارگی رحم + دکتر درویش زاده

 

از پارگی رحم چه می دانید ؟

این عارضه اتفاقی نادر و وضعیتی است که دیواره رحم فرد باردار در دوران بارداری دچار پارگی و خونریزی می‌شود. البته لازم به ذکر است که این اتفاق عموما در محل برش سزارین قبلی به وجود می اید. گفتنی است که تشخیص هرچه سریع تر این عارضه توسط بهترین متخصص زنان مربوطه عواقب و خطرات ناشی از این اتفاق را کاهش می‌دهد. نکته مهمی در  هنگام پارگی رحم این است که در صورت بروز چنین عارضه ای مادر و جنین به مراقبت های فوق اوررژانسی نیاز دارند ، در غیر این صورت ممکن است جان آنها در معرض خطر جدی قرار بگیرد.

از کجا بفهمیم دچار پارگی رحم شده ایم ؟

از جمله شایع ترین و مهمترین علائم ابتلا به این عارضه به شرح زیر است :

 • مشاهده خونریزی شدید در ناحیه واژینال
 • احساس درد ناگهانی در میان انقباضات
 • کندتر و آرامتر شدن انقباضات
 • احساس درد شدید و غیر طبیعی در ناحیه شکم
 • بالا رفتن سر جنین در داخل کانال تولد
 • احساس درد ناگهانی در ناحیه برش سزارین و زخم قبلی
 • افزایش ضربان قلب و کاهش فشار خون مادر
 • تغییر غیرطبیعی و ناگهانی ضربان قلب جنین
 • کاهش و از بین رفتن انعطاف عضلات رحم
 • به وجود امدن اختلال در روند طبیعی و بدون مشکل زایمان

علائم پارگی رحم چیست ؟

بنا به نظر متخصصین زنان خوب در تهران ، احتمال پارگی رحم در صورتی که فرد در گذشته دچار پارگی ، زخم و هرگونه شکافی در رحم شده باشد به مراتب بیشتر از یک فرد طبیعی است. این زخم می تواند ناشی از پاره شدن رحم در اثر ضربه ، عمل سزارین در گذشته و یا هر عمل جراحی شکمی دیگری باشد ؛ بنابراین به دلیل اسیب پذیر بودن این ناحیه و انعطاف بسیار کم آن هرگونه فشار فیزیکی در بارداری و همچنین رشد طبیعی جنین و بزرگ شدن آن می تواند منجر به پاره شدن محل زخم قبلی در رحم شود. بر این اساس پیشنهاد متخصصین زنان خوب در شهر تهران ، به مادرانی که در گذشته سابقه عمل سزارین و یا هرگونه عمل جراحی شکمی را داشته اند ، این است که قبل از اقدام به بارداری مجدد با پزشک مربوطه مشورت کنند. این امر به آن ها کمک می کند تا وضعیتشان به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. همچنین ضروری است تا در صورت بارداری مجدد فرد ، با نزدیک شدن به زمان زایمان و ماه های پایانی بارداری به طور مرتب مورد معاینه قرار بگیرد. ممکن است افرادی که در گذشته سابقه زایمان سزارین را داشته اند ، در بارداری های بعدی خود تمایل به زایمان طبیعی داشته باشند. در این صورت نیز لازم است فرد به طور منظم تحت نظر پزشک معالج قرار بگیرد. اما این اقدام قطعیت ندارد و ممکن است در مواقع اضطراری و بروز علائمی مبنی بر پارگی رحم بنا به تشخیص متخصص زنان خوب در تهران اقدام به عمل سزارین اورژانسی شود.

 

پارگی رحم + دکتر درویش زاده

 

از دیگر عوامل موثر بر پارگی رحم

 1. برای مثال ممکن است این اتفاق در اثر تحریک بیش از حد رحم توسط داروهایی که برای القای زایمان مصرف شده است ، رخ دهد.
 2. پارگی رحم در اثر ضربه
 3. تحریک بیش از حد رحم توسط داروهایی که برای القای زایمان مصرف شده اند
 4. فرد دارای بیش از پنج فرزند باشد و یا در گذشته تجربه بیش از پنج زایمان را داشته باشد
 5. جنین حجم زیادی داشته باشد و برای لگن فرد بیش از حد بزرگ باشد
 6. وجود بیش از حد مایع آمنیوتیک و در نتیجه بزرگ شدن رحم
 7. زایمان در بارداری های چندقلویی

پارگی رحم در اثر رابطه جنسی

پاره شدن رحم پس از رابطه جنسی یک وضعیت پزشکی جدی است که نیاز به توجه فوری دارد. این واقعه به عنوان ” رحم شکافته ” نیز شناخته می‌شود و می ‌تواند عواقب جدی برای سلامتی زن داشته باشد. زمانی که رحم پاره می ‌شود ، ممکن است خونریزی شدیدی رخ دهد که در برخی موارد به عواقب وخیم و حتی فوت منجر شود.

علل پاره شدن رحم در اثر رابطه جنسی می ‌تواند متنوع باشد ، از جمله :

 1. ضربه یا تروما : ضربه مستقیم به ناحیه شکمی می ‌تواند باعث پاره شدن رحم شود ، به خصوص اگر رحم قبلاً ضعیف یا آسیب دیده باشد.
 2. ضعف رحم : شرایطی مانند پوسیدگی رحم یا عفونت ‌های قبلی می ‌توانند باعث ضعف رحم شده و احتمال پاره شدن آن را افزایش دهند.
 3. عوامل زمینه‌ای : مصرف مواد مخدر ، سیگار ، استفاده از مواد مخدر و الکل نیز ممکن است عوامل زمینه ‌ای برای افزایش خطر پاره شدن رحم باشند.

در صورتی که فکر می ‌کنید رحم شما پاره شده است یا با علائمی همچون خونریزی شدید ، درد شدید در ناحیه شکمی ، سرگیجه ، یا احساس ضعف و تهوع مواجه شده‌اید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. درمان این موضوع وابسته به شدت آسیب و عوامل مرتبط است و ممکن است نیاز به جراحی فوری داشته باشد. بر اهمیت اطلاعاتی مربوط به سلامتی جنسی و پیگیری مراقبت‌ های پزشکی به شدت تأکید می شود.

عمل پارگی رحم (درمان پارگی رحم)

اگر خونریزی و میزان پارگی رحم شدید نباشد ، رحم می تواند مورد ترمیم قرار بگیرد اما در مواقعی که خونریزی رحم زیاد باشد و جان مادر و فرزند در خطر باشد ، فرد به طور اورژانسی تحت عمل جراحی اورژانسی  هیسترکتومی قرار می گیرد که البته در این صورت رحم فرد به طور کامل برداشته شده و فرد دیگر توانایی فرزندآوری را نخواهد داشت. در صورتی که مادر خون زیادی از دست داده باشد ، باید سریعا خون دریافت کند و همچنین مصرف داوهای آنتی بیوتیک تجویز شده از سوی پزشک نیز برای جلوگیری از عفونت ضروری است. در هر صورت باید در نظر داشت که حفظ جان مادر و فرزند از بیشترین اهمیت برخوردار است و اولین قدم در درمان است.

مراقبت های بعد از عمل پارگی رحم

 1. در صورت بروز پارگی رحم توصیه جدی دکتر درویش زاده ، متخصص زنان به بیماران این است که تا مدت زمان لازم از انجام کارهای سنگین خودداری کند تا جای زخم و جراحت به طور کامل جوش بخورد و ترمیم شود.
 2. در این شرایط تغذیه و خوراک مادر و به دنبال آن نوزاد از اهمیت بالایی برخوردار است ، بنابراین تغذیه مادر باید شامل غذاهایی باشد که زخم را سریعا ترمیم کند و موجب قوت او شود تا نوزاد نیز بتواند از شیری مقوی و سالم تغذیه کند و روند رشد سلامت و ایمنی را پشت سر بگذارد.
 3. از جمله مهمترین مواد خوراکی که در این دوران پیشنهاد می شود ، مصرف میوه های تازه و دارای ویتامین c ، آجیل و خشکبار دارای کلسیم و پروتئین ها و به طور کلی قرار دادن کلیه غذاهای مفید ، سالم و غنی در برنامه غذایی است.

نکته آخر

یکی از نکات خیلی مهمی که در خصوص افرادی که احتمال بروز پارگی رحم در آنها زیاد است ، آمادگی اتاق عمل برای انجام عمل جراحی اورژانسی در زمان زایمان انها است ، بنابراین این مهم باید از سوی بیمار و پزشک مورد توجه قرار بگیرد. به هر حال تنها درصد بسیار کمی از مادران و نوزادان هنگام پارگی رحم جان خود را از دست می دهند که با رعایت نکات ایمنی و انتخاب تیم پزشکی متبحر و حرفه ای جای نگرانی وجود ندارد.

به این پست رای دهید
[Total: 25 Average: 3.8]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. مینو

  عالی و مفید بود.ممنون از مطالب خوبتون

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک