دکتر فرزانه درویش زاده / بیماری های زنان / زگیل تناسلی چیست و چگونه درمان می شود؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

زگیل تناسلی چیست و چگونه درمان می شود؟

منشا زگیل ویروس ها هستند و در هر جایی از بدن رشد می کنند. زگیل تناسلی در واژن، مقعد و آلت تناسلی مردان به وجود می آید. زگیل تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی است و از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می کند. نوع خاصی از این ویروس در حالت شدید منجر به سرطان دهانه ی رحم، واژن، فرج، رکتوم و آلت تناسلی مردان می شود. پس از این که فردی به ویروس پاپیلومای مبتلا شد سه ماه یا بیشتر طول می کشد تا زگیل ها ظاهر شوند. در برخی از موارد افرادی که مبتلا به این ویروس می شوند هرگز زگیلی در بدن خود مشاهده نخواهند کرد.

زگیل های تناسلی چگونه است؟

زگیل تناسلی به شکل زائده هایی گوشتی در اطراف یا داخل اندام های جنسی بدن به رنگ صورتی و قرمز تشکیل می شوند. زگیل ها دارای شکل هندسی نامنظم و مانند یک گل کلم هستند برخی از آنها هم بسیار ریز و غیر قابل دیدن هستند. زگیل ها معمولا به صورت سه تایی یا چهارتایی ظاهر می شوند و خیلی زود بزرگ می شوند و به قسمت های دیگری از اندام تناسلی گسترش پیدا می کنند. زگیل های تناسلی اصولا هیچ گونه دردی ندارند در برخی از مواقع درد خفیفی همراه با سوزش و خارش در اندام تناسلی ایجاد می کنند.

زگیل تناسلی

بیشتر بخوانید : درمان فیبروم

علائم زگیل های تناسلی

زگیل تناسلی در زنان در داخل و خارج واژن، دهانه ی رحم و مقعد بروز می کند و در مردان نیز زگیل روی نوک یا ساقه ی آلت تناسلی و روی بیضه ها نمایان می شود. چنانچه فردی رابطه ی جنسی دهانی داشته باشد امکان دارد زگیل در داخل دهان و گلوی آن ظاهر شود. افراد با مشاهده ی اولین دسته از زگیل ها برای معاینه باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک برای شناسایی نوع زگیل و بیماری های مقاربتی آزمایش هایی از بیمار میگیرد که عبارتند از:

·        معاینه اندام تناسلی برای تشخیص زگیل تناسلی

·        معاینه لگن، رکتوم و آزمایش پاپ اسمیر

·        بیوپسی از بافت دهانه ی رحم برای شناسایی بیماری سرطان دهانه رحم

بیشتر بخوانید : روشن کردن ناحیه تناسلی

اقداماتی برای درمان زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی هیچگاه از بین نمی رود. اما پزشک برای برداشتن زگیل می تواند از لیزر، داروهای شیمیایی یا انجماد استفاده کند.زمانی که اندازه ی زگیل ها بزرگ باشد درمان سخت می شود از این رو پزشک از روش جراحی برای درمان استفاده می کند. زمانی که متوجه شدید که مبتلا به زگیل شدید باید تا حد امکان اندام تناسلی خود را خشک نگه دارید. فقط لباس های زیر نخی بپوشید لباس نباید به بدن شما چسبیده شود. سعی کنید درمان زگیل خود را در اسرع وقت آغاز کنید و معاینات سالانه برای غربالگری سرطان را انجام دهید. چنان چه درمان خود را به تاخیر بیندازید امکان دارد بیماری به صورت سرطان دهانه رحم، رکتوم و آلت تناسلی بروز کند.

پیشگیری از زگیل های تناسلی

برخی از عوامل سبب می شود شما بیشتر از سایرین درگیر زگیل تناسلی شوید. این عوامل عبارتند از: داشتن شریک جنسی بیمار یا برقراری ارتباط جنسی با بیش از یک نفر، بارداری، ضعف در سیستم ایمنی بدن، کشیدن سیگار. بهترین روش پیشگیری از ابتلا به زگیل این است که با فردی ارتباط جنسی داشته باشید که مبتلا به HPV نباشد. یکی دیگر از روش های محافظتی استفاده از کاندوم است البته کاندوم ها نمی توانند اطراف ناحیه ی تناسلی را پوشش دهند. برای مبارزه با ویروس HPV سه نوع واکسن تولید شده است که این واکسن ها می توانند حدود 70 تا 90 درصد محافظت در بدن ایجاد کنند.

ماندگاری زگیل تناسلی چقدر است

مدت زمان ماندگاری زگیل تناسلی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در برخی از افراد، زگیل های تناسلی به دلیل سیستم ایمنی قوی فرد، بدون درمان خاصی از بین خواهند رفت.  به خاطر داشته باش که حتی اگر زگیل ها از روی بدن ناپدید شوند ویروس از بدن خارج نخواهد شد و هرچند وقت یکبار به دلیل تغییراتی که در بدن ایجاد میشود امکان بروز زگیل وجود دارد. ویروس زگیل همیشه در بدن فرد فعال خواهد بود بدین ترتیب زمانی که فرد رابطه ی جنسی برقرار می کند امکان سرایت ویروس وجود دارد و آزمایشی برای تشخیص زمان عدم سرایت پذیری وجود ندارد. برای درمان زگیل های خود هرگز از روش های خانگی استفاده نکنید. داروهایی که برای درمان زگیل در سایر نقاط بدن هستند را در دستگاه تناسلی استفاده نکنید زیرا ترکیبات این دارو ها بسیار قوی هستند و ممکن است موجب آسیب رسیدن به دستگاه تناسلی شوند.

روش های درمان زگیل تناسلی

درمان با لیزر: یکی از روش های مناسب برای درمان زگیل تناسلی استفاده از لیزر می باشد. از این روش درمانی می توان برای درمان زگیل هایی به تعداد زیاد و در کنار هم استفاده کرد. درمان با لیزر نسبت به سایر روش های درمانی هزینه ی بالاتری دارد. بیمار در کمتر از نیم ساعت به صورت کاملا سرپایی با لیزر درمان می شود و نیازی به بستری شدن ندارد مدت زمان نقاهت درمان با لیزر بسیار کوتاه است و بیمار بلافاصله می تواند به محل کار خود بازگردد.

درمان کرایوتراپی:

در این روش برای درمان زگیل تناسلی از فریز کردن استفاده می شود در واقع انجماد موجب از بین رفتن زگیل ها می شود. دو سوم بیماران از این روش درمانی رضایت دارند و زگیل های آن ها بازگشت نداشتند.

درمان دارویی:

چنانچه زگیل تناسلی کوچک باشد پزشک درمان دارویی را تجویز می کند. پماد آلدارا و پودوفیلاکس از جمله کرم هایی هستند که فقط برای قسمت های خارجی دستگاه تناسلی استفاده می شوند.

جراحی زگیل تناسلی و درمان با الکتروکوتر

جراحی با لیپ: گاهی اوقات پزشکان برای از بین بردن زگیل تناسلی از روش جراحی استفاده می کنند. در این روش فقط می توان زگیل های روی دستگاه تناسلی را برداشت و برای برداشتن زگیل های داخل واژن و مقعد باید از روش لیزر درمانی استفاده کرد. در این روش زائده های گوشتی به صورت سنتی بریده می شوند و محل بریده شده بخیه زده می شود.

درمان با الکتروکوتر: در این روش پزشک با استفاده از جریان الکتریکی زائده های نرم گوشتی را از بین می برد. اما از این روش نمی توان برای از بین بردن زگیل های سفت و زبر استفاده کرد.

به این پست رای دهید
[Total: 0 Average: 0]
برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک