دکتر فرزانه درویش زاده / بارداری و زایمان / بارداری پوچ چیست و چه علائمی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بارداری پوچ چیست و چه علائمی دارد؟

شاید بارها درباره بارداری پوچ شنیده باشید. در این مقاله میخواهیم در رابطه با اینکه حاملگی پوچ چیست و علائم آن چیست توضیح دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

تخمک سوخته یا بارداری پوچ چیست؟

 تخمک سوخته تخمک بارور شده ای است که خود را در رحم کاشته می کند اما به جنین تبدیل نمی شود.  جفت و کیسه جنینی تشکیل می شوند، اما خالی می مانند. کودک در حال رشدی وجود ندارد  همچنین به عنوان حاملگی پوچ شناخته می شود.

 حتی اگر جنینی وجود نداشته باشد، جفت همچنان گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) تولید می کند.  این هورمونی است که برای شرایط بارداری طراحی شده است.  آزمایشات بارداری خون و ادرار به دنبال hCG هستند، بنابراین تخمک سوخته می‌تواند منجر به تست بارداری مثبت شود، حتی اگر بارداری واقعاً ادامه نداشته باشد.  علائم مرتبط با بارداری مانند درد سینه و حالت تهوع نیز ممکن است رخ دهد.

 تخمک سوخته در نهایت منجر به سقط جنین می شود و نمی تواند به یک بارداری قابل قبول و موفق تبدیل شود.

حاملگی پوچ

 علائم بارداری پوچ چیست؟

 گاهی اوقات قبل از اینکه متوجه بارداری خود شوید، تخمک سوخته سقط می شود.  وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است فکر کنید که قاعدگی سنگین‌ تر و شدید تر از حد طبیعی دارید.

 تخمک سوخته ممکن است همان علائم مرتبط با بارداری را داشته باشد، مانند:

  •  تست بارداری مثبت
  •  سینه های دردناک
  •  قاعدگی نامنظم

 با پایان بارداری، ممکن است شامل علائم سقط جنین باشد.  این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  •  لکه بینی یا خونریزی واژینال
  •  گرفتگی شکم
  •  از بین رفتن درد سینه

 تست‌ های بارداری سطوح hCG را اندازه‌ گیری می‌کنند، بنابراین تخمک سوخته می‌تواند به نتایج آزمایش مثبت قبل از دفع بافت‌ ها ادامه دهد.

علل بارداری پوچ چیست؟

 این عارضه ناشی از مساله خاصی نیست که شما انجام داده اید یا انجام نداده اید، چه در دوران بارداری و چه قبل از آن.

 علت دقیق تخمک سوخته مشخص نیست.  تصور می‌شود که این ناهنجاری‌های کروموزومی در تخم بارور شده، ایجاد می‌شود و منجر به این اتفاق می شوند.  این عارضه ممکن است در نتیجه مسائل نتیجه ژنتیکی یا تخمک یا اسپرم بی کیفیت باشد.

 تخمک سوخته ممکن است به ناهنجاری‌های داخل کروموزوم 9 مرتبط باشد. اگر بارداری پوچ و مکرر داشته‌اید، در مورد آنالیز کروموزومی جنین خود با پزشک خود صحبت کنید.

 اگر شریک زندگی شما از نظر بیولوژیکی با شما نزدیک باشد، ممکن است در خطر ابتلا به تخمک سوخته به میزان قابل توجهی بیشتر از جمعیت عادی قرار داشته باشید.

 تخمک سوخته می تواند آنقدر زود اتفاق بیفتد که تشخیص داده نشود.  با این حال، بسیاری از زنانی که تشخیص این بیماری را دریافت می کنند، احتمالا می توانند در آینده، شاهد حاملگی های سالم باشند.  مشخص نیست که آیا تخمک سوخته معمولاً در بارداری اول رخ می دهد یا اینکه گاهی اوقات بیش از یک بار اتفاق می افتد، اما این را بدانید که اکثر زنانی که تخمک سوخته دارند، حاملگی موفق و نوزادان سالمی دارند.

بارداری پوچ یا تخمک سوخته تشخیص داده می شود؟

 تخمک سوخته اغلب در اولین سونوگرافی که در طول ویزیت قبل از تولد، کشف و تشخیص داده می شود.  سونوگرافی جفت و کیسه جنینی (ساک حاملگی) خالی را نشان می دهد.  تخمک سوخته معمولاً بین هفته‌ های هشتم و سیزدهم بارداری اتفاق می‌افتد.

 گزینه های درمانی برای بارداری پوچ چیست؟

 اگر تخمک سوخته در طی ویزیت های قبل از زایمان کشف شود، پزشک گزینه های درمانی را با شما در میان می گذارد.  این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 منتظر باشید تا علائم سقط جنین به طور طبیعی رخ دهد

 مصرف داروهایی مانند میزوپروستول (Cytotec) برای سقط جنین

 انجام یک روش جراحی D و C (اتساع و کورتاژ) برای برداشتن بافت‌ های جفت از رحم

 زمانی که شما و پزشکتان در مورد گزینه درمانی تصمیم می گیرید، طول بارداری، سابقه پزشکی و وضعیت عاطفی شما در نظر گرفته می شود.  شما می توانید در مورد عوارض جانبی و خطرات مرتبط با هر نوع دارو یا روش جراحی، از جمله اتساع و کورتاژ صحبت کنید.

 حتی اگر بچه ای وجود نداشته باشد، یک بارداری از دست رفته است.  سقط جنین می تواند از نظر عاطفی دشوار باشد و انتظار برای پایان بارداری ممکن است بیش از حد انتظار طول بکشد.  به همین دلیل، برخی از زنان تصمیم به خاتمه با جراحی یا دارو می‌ گیرند.  زنان دیگر از این انتخاب ها ناراحت هستند و ترجیح می دهند اجازه دهند سقط جنین خود به خود و به طور طبیعی اتفاق بیفتد.

 همه گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر از هر یک از گزینه های موجود برایتان ناراحت هستید، به آنها اطلاع دهید.

 آیا می توان از حاملگی پوچ جلوگیری کرد؟

 نمی توان از تخمک سوخته جلوگیری کرد.

 اگر در مورد این وضعیت نگران هستید، با پزشک خود در مورد علل احتمالی ژنتیکی و روش های آزمایش صحبت کنید، که ممکن است به شما در جلوگیری از آن کمک کند.  همچنین با پزشک خود در مورد قرار گرفتن در معرض سموم در محیط صحبت کنید.  ممکن است هریک از این موارد به تخمک سوخته و سقط جنین مرتبط باشد.

 آیا در بارداری بعدی عوارضی وجود دارد؟

 درست مانند هر سقط جنین، بدن و سلامت عاطفی شما نیاز به زمان دارد تا بهبود یابد.  این مهم است که به یاد داشته باشید که اکثر زنانی که دچار حاملگی پوچ یا تخمک سوخته می شوند، حاملگی موفقی خواهند داشت.

 شما و پزشکتان درباره مدت زمانی که باید قبل از تلاش برای باردار شدن مجدد صبر کنید، صحبت خواهید کرد.  معمولاً توصیه می شود که سه دوره کامل قاعدگی را صبر کنید تا بدن شما زمان لازم برای بهبودی کامل را داشته باشد و برای حمایت از بارداری آماده باشد.  در این مدت، روی عادات سبک زندگی سالم برای سلامت جسم و روان خود تمرکز کنید، مانند:

  •  خوب غذا خوردن
  •  دور بودن استرس
  •  ورزش کردن به صورت منظم
  •  مصرف یک مکمل روزانه دوران بارداری حاوی آهن

 داشتن یک بار تجربه تخمک سوخته یا حاملگی پوچ به این معنی نیست که قرار است مجددا چنین تجربه ای داشته باشید.  با این حال، عواملی در ارتباط با این نوع سقط جنین وجود دارد که باید با پزشک خود در میان بگذارید.  این عوامل عبارتند از شرایط ژنتیکی، کیفیت تخمک و کیفیت اسپرم.  پزشک شما ممکن است آزمایش برای این نوع شرایط را توصیه کند.  آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGS)، آنالیز ژنتیکی جنین که می تواند قبل از لانه گزینی در رحم انجام شود.

 تجزیه و تحلیل مایع منی، که برای تعیین کیفیت اسپرم استفاده می شود

 آزمایشات هورمون محرک فولیکول (FSH) یا هورمون ضد مولرین (AMH) که می تواند برای کمک به بهبود کیفیت تخمک استفاده شود

 نتیجه گیری

 علت خاص تخمک سوخته یا حاملگی پوچ ناشناخته است، اما ناهنجاری های کروموزومی عامل اصلی به نظر می رسد.  داشتن تخمک سوخته به این معنی نیست که دیگر بارداری موفق نخواهید داشت.  اکثر زنانی که این را تجربه می کنند، در آینده حاملگی سالمی تجربه خواهند کرد.

به این پست رای دهید
[Total: 0 Average: 0]
برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک