دکتر فرزانه درویش زاده / بیماری های زنان / در مورد جراحی میومکتومی چه می دانید؟
مدت زمان مطالعه ۱۸ دقیقه

در مورد جراحی میومکتومی چه می دانید؟

بعضی از خانم ها ممکن است در زمانی که در سالهای باروری (حدودا 20 تا 50 سالگی) هستند در داخل رحم آنها فیبروم هایی رشد کند و مشکلاتی را ایجاد نماید. البته این موضوع باید یاداور شد که فیبروم ها غیرسرطانی هستند. برای خارج کردن کردن این فیبروم ها نیاز به جراحی می باشد. به این جراحی میومکتومی یا لیومیوم گفته می شود.

فیبروم-رحمی

دسترسی سریع به مهم ترین بخش های مقاله

فیبروم-رحمی
میومکتومی

فهرست محتوا نمایش

میومکتومی چیست و چرا انجام می شود؟

میومکتومی یا Myomectomy  یکی از انواع جراحی های مربوط به رحم است که به منظور برداشتن فیبروم های رحم مورد انجام قرار می گیرد. این ضایعات که به آن ها لیومیوم نیز گفته می شود، در دوران باروری زن در دیواره ی رحم ایجاد می گردند و با توجه به ناحیه ای از رحم که در آن رشد پیدا می کنند، انواع مختلفی خواهند داشت.

فیبروم رحم ضایعه ای سرطانی نیست و می تواند در هر سنی در رحم ایجاد گرددد.

هدف جراح زنان از انجام جراحی میومکتومی این است که فیبروم های بزرگی که برای فرد ایجاد علائم نموده اند را از رحم خارج نموده و به بهبود وضعیت وی کمک کند. همان طور که می دانید، بسیاری از فیبروم ها ممکن است اندازه ی بسیار کوچکی داشته باشند و باعث بروز مشکلات خاصی نشوند.

بسیاری از زنانی که تحت عمل میومکتومی قرار می گیرند، خبر از بهتر شدن وضعیت رحم و کاهش خونریزی های شدید و درد لگنی می دهند. این جراحی باید توسط یک متخصص زنان و زایمان خوب و متبحر انجام گیرد تا بتوان انتظار بهترین نتایج را از آن داشت.

در ادامه ی این نوشتار به بررسی مهم ترین سوالات شما در مورد میومکتومی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

در-آوردن-فیبروم-دکتر-درویش-زاده
عکس فیبروم رحم؛ همان طور که می بینید، این ضایعات می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند.

جراحی میوم رحمی در چه مواردی انجام می شود؟

 • فیبروم های که خیلی بزرگ هستند
 • مواردی از نازایی
 • خونریزی های که شدید هستند و پاسخط به طب نمی دهند
 • کم خونی که مقاوم به درمان و شدید است
 • سقط مکرر

فیبروم رحمی چیست؟

تومور هایی که در لایه های عضلانی رحم رشد می کنند و خوش خیم و غیرسرطانی هستند را فیبروم رحمی می نامند. فیبروم رحمی یکی از تومرهای لگنی شایع در زنان است. این فیبروم ها عموما در سن باروری یعنی 20 تا 50 سال دیده می شود.

توضیحات دکتر فرزانه درویش زاده در رابطه با فیبروم ها:

آیا من فیبروم رحم دارم؟

با شرکت در ازمون می توانید متوجه شوید که ایا شما فرد مناسب برای لابیاپلاستی هستید یا خیر

جهت شرکت در آزمون روی (شروع) بزنید.

ایا من فیبروم رحم دارم؟

ایا در ناحیه زیر شکم دچار فشار می شوید

ایا بین دو قائدگی دچار خونریزی می شوید؟

آیا قاعدگی دردناک دارید؟

در زمان مقاربت احساس درد یا سوزش می کنید؟

در قاعدگی احساس درد زیاد دارید؟

کدام افراد در معرض ابتلا به فیبروم رحم هستند؟

برخی عوامل هستند که در صورت وجود احتمال ابتلا زنان به فیبروم رحم را افزایش می دهد. از جمله این عوام می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالا رفتن سن
 • داشتن سابقه خانوادگی
 • قومیت ، زنان افریقایی و سیاه پوست بیشتر از زنان سفید پوست دچار فیبروم رحم می شوند.
 • زنانی که چاق هستند بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل هستند.

عادت های غذایی نیز در ایجاد فیبروم تاثیر دارد. زنانی که بیش از حد گوشت قرمز و سوسیس کالباس استفاده میکنند احتمال ابتلا بیشتری به فیبروم رحم دارند.

آپارات

نشانه های فیبروم رحمی چیست؟

عموما افرادی که به فیبروم رحمی مبتلا هستند علائم خاصی ندارند. اما در مواردی می تواند با علائم زیر روبرو باشد:

 • درد زیاد در قاعدگی های و قائدگی شدید
 • بین دو قاعدگی خونریزی وجود دارد
 • فشار در ناحیه زیر شکم احساس می شود
 • احساس ادرار زیاد
 • احساس درد و سوزش در زمان مقاربت
 • در ناحیه پایین کمر درد احساس می شود
 • مشکل در باروری
نشانه های فیبروم رحمی


عکس فیبروم رحم

بهترین روش جراحی فیبروم رحم

برای انتخاب بهترین روش جراحی فیبروم باید عوامل زیر در نظر گرفته می ّشود:

 • سن بیمار
 • وضعیت باروری بیمار
 • موقعیت میوم در بدن
 • سایز فیبروم ها

پزشک با در نظر گرفتن عوامل بالا و صلاحدید خود بهترین روش را انتخاب می کند.


راهی جز جراحی برای درمان فیبروم وجود دارد؟

اگر پزشک پس از معاینات لازم تشخیص دهد که فیبروم ها بدون جراحی قابل درمان هستند، از روش درمان دارو (داروهای هورمونی) اقدام به درمان می کند.

دارو

مراقبت های قبل از عمل میومکتومی


قبل از میومکتومی باید نکاتی را رعایت کنید که به شرح زیر است :
از هرگونه خوردن و آشامیدن تا 12 ساعت قبل از جراحی پرهیز کنید
در صورت مصرف هرگونه دارو و ابتلا به بیماری خاصی پزشک رغا در جریان قرار دهید
در صورت داشتم هرگونه حساسیت به بیهوضشی پزشک را در جریان قرار دهید

بشنویم صحبت های یکی از بیماران عزیز را:


مراقبتهای بعد از عمل میومکتومی


زمانی که شما عمل میومکتومی انجام می دهید یکسری مراقبت ها باید بعد از عمل رعایت کنید. از جمله این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
داروهایی تجویز شده را سر وقت استفاده کنید
محدودیت های غذایی که پزشک برای شما تعیین میکند را به درستی رعایت کنید
تا چند هفته ممکن است با لکه بینی واژینال روبرو شوید. نگران نباشید طبیعی است
از هرکدام از روش ها که برای جراحی میومکتومی استفاده کنید به مدت 6 هفته نیاز به استراحت دارید
پس از جراحی حداقل به مدت یک هفته استحمام نکنید تا بخیه های شما هرچه سریعتر بهبود یابد

خطرات و عوارض بعد از عمل فیبروم رحم یا میومکتومی

ممکن است بعد از میومکتومی با عوارضی روبرو شوید که از جمله انها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از دست دادن خون زیاد

بسیاری از خانم ها به دلیل داشتن خونریزی های شدید دچار کم خونی شده اند و از دست دادن خون برای آنها خطر بیشتری دارد. برای این گروه افراد پزشک ممکن است راهکارهایی را قبل از جراحی توصیه کند تا تعداد سلول های خونی افزایش یابد.

چسبندگی

شکافی که در رحم برای برداشتن فیبروم ایجاد می شود، ممکن است منجر به چسبندگی شود. این چسبندگی ها وقتی خارج رحم باشد می تواند ساختار مجاور را بهم بریزد. از جمله مشکلاتی که که ممکن ایت به وجود اورد می توان به انسداد لوله های فالوپ و یا چسبندگی در روده اشاره کرد. این چسبندگی ها در مواقع نادری ممکن است درون رحم ایجاد شود و منجر به پریودی های سبک شود و یا در باروری مشکل ایجاد کند.

مشکلات بارداری یا زایمان

بعد از انجام جراحی میومکتومی بارداری و زایمان می تواند با ریسک همراه باشد. در صورتی که پزشک یک شکاف عمیق در دیواره رحم در زمان میومکتومی ایجاد کرده باشد، پزشک ممکن است سزارین را به شما پیشنهاد کند زیرا از این زریق میتوان از پارگی رحم جلوگیر کرد. البته پارگی رحم بسیار ذنادر اتفاق می افتد.

تومور سرطانی به جای فیبروم

در مواردی بسیار نادر، تومور های سرطانی ممکن است با فیبروم ها اشتباه گرفته شوند. در صورتی که تومور به قطعات کوچک تبدیل شود، احتمال گسترش آن افزایش می یابد.

چرا جراحی میومکتومی انجام می شود؟

دکتر زنان و زایمان زمانی انجام این جراحی را به شما توصیه می کند که علائم وجود فیبروم در رحم را مشاهده کرده باشد. اگر میزان ناراحتی ناشی از این فیبروم ها زیاد باشد، او به شما پیشنهاد خواهد کرد که میومکتومی انجام دهید.

آیا روش های میومکتومی متفاوت هستند؟

با توجه به تعداد و اندازه ی ضایعات فیبرومی که رحم شما را درگیر کرده اند، جراح زنان می تواند از میان تکنیک های مختلف برای انجام میومکتومی استفاده کند.موقعیت، اندازه و تعداد فیبروم ها مشخص کننده نوع روش جراحی است. بسته به هر یک از این موارد چند نوع روش جراحی وجود دارد که می توان انتخاب کرد. در شکل زیر می توانید دو فیبروم بزرگ و کوچک را ببینید:

عمل-فیبروم
اندازه فیبروم برای عمل معیار خاصی ندارد، هر فیبرومی که با توجه به تشخیص پزشک برای شما مشکل جدی ایجاد کرده باشد باید تحت جراحی و درمان قرار گیرد.

از جمله روش های میومکتومی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

میومکتومی شکمی:

در این روش، همان طور که از نام آن مشخص است، جراح برشی بر روی شکم شما ایجاد می کند تا به رحم دسترسی پیدا کرده و بتواند روند جراحی را پیش ببرد. هدف جراح این خواهد بود که این برش تا حد امکان کوچک و افقی باشد تا تهاجم هر چه کمتری ایجاد گردد. هر چه اندازه رحم بزرگ تر باشد، ایجاد برش عمودی تری مورد نیاز است.

روند انجام میومکتومی شکمی:

برش افقی: این برش به صورت افقی حدود 2.5 سانتی متر دقیقا بالای استخوان شرمگاهی ایجاد می شود. از آنجایی که در این روش خط افقی پوس را دنبال می کند پس زخم نازکی ایجاد می شود و درد کمتری به نصبت برش عمودی دارد. طول این برشش می تواند 8 تا 10 سانتی متر باشد. این روش در صورتی که فیبروم بزرگ باشد اصلا مناسب نیست زیرا محدودیت دسترسی به حفره لگن دارد.

برش-افقی

برش-عمودی

برش عمودی: این برش عموما در میانه شکم انجام می شود. برش عمودی از زیر ناف شروع شده و تا بالای استخوان شرمگاهی ادامه دارد. دسترسی این برش به نسبت نوع افقی ان بیشتر است و خونریزی کمتری دارد. استفاده از این روش بسیار در موارد نادر اتفاق می افتد مگر رحم بسیار بزرگ باشد.

لاپاراسکوپی

میومکتومی لاپاراسکوپی یا رباتیک:

این روش کم تهاجم است و برای انجام آن نیازی به ایجاد برش بزرگی در ناحیه ی شکم نیست. در عوض از طریق یک برش بسیار کوچک، لاپاراسکوپ به رحم وارد شده و از طریق برش های کوچک دیگری نیز ابزار جراحی وارد می گردند.

روند انجام میومکتومی لاپاراسکوپی یا رباتیک :

میومکتومی لاپاراسکوپی: در حقیقت کار لاپاراسکوپ این است که مثل چشم جراح عمل کرده و به کمک دوربینی که به سر خود متصل دارد، دید دقیقی از داخل رحم به دست او بدهد. در این روش جراح یک برش کوچک نزدیک ناف ایجاد می کند سپس لاپاراسکوپ (تیوبی نازک و دارای دوربین است) را وارد ناحیه شکم می کند. جراح توسط ابزاری که وارد شکم می کند جراحی را انجام می دهد.

میومکتومی به روش لاپاراسکوپی باید به دست جراح متبحری انجام گیرد تا شاهد حداکثر بازدهی و حداقل عوارض در این جراحی باشیم. دکتر فرزانه درویش زاده، متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی لاپاراسکوپی می توانند برای انجام این جراحی به شما کمک کنند.

میومکتومی رباتیک: در این روش که همانند لاپاراسکوپی است و جراح حرکت ابزار را توسط یک کنسول جداگانه کنترل می کند.

 در این روش برش ها کوچک تر هستند و در نتیجه درد نیز کمتر خواهد بود. همچنین مقدار خونی که فرد از دست می دهد نیز کمتر است و در کمترین زمان می تواند به زندگی عادی خود برگردد.

میومکتومی همراه با هیسترکتومی

در حقیقت به جراحی برداشتن رحم هیسترکتومی  و به جراحی برداشتن فیبروم همراه با رحم میومکتومی هیستروسکوپیک گفته می شود. این روش زمانی کاربرد دارد که تعداد، اندازه و میزان گسترش فیبروم های رحمی خیلی زیاد باشد و نتوان انها را از رحم بیرون اورد و برای سلامت بیمار لازم باشد کل رحم بیرون آورده شود.

روند انجام میومکتومی هیسترسکوپی :

ابزاری کوچک که مجهز به نور است توسط جراح و از طریق واژن وارد رحم می شود. این دستگاه به وسیله لیزر و یا جریان برق بافت را برش می دهد. محلولی نمکی و استریل وارد رحم می شود که موجب باز شدن حفره رحمی می شود و می توان دیواره رحم را معاینه کرد. جراح تکه هایی از فیبروم را تراش می دهد تا با سطح حفره رحم هم تراز شود.

بافت های فیبروم حذف شده با محلول شفاف شسته شده و رحم حین جراحی متسع می شود. در برخی موارد نادر ممکن است جراح از لاپاراسکوپ استفاده کند و آنر را وارد شکاف کوچکی کند که قبلا ایجاد شده. از این طریق ارگان های لگنی را بازبینی می کند و فضای خارج رحم را در طول میومکتومی هیسترسکوپی پیچیده مانیتور می کند.

در حقیقت به جراحی برداشتن رحم هیسترکتومی و به جراحی برداشتن فیبروم همراه با رحم میومکتومی هیستروسکوپیک گفته می شود.

میومکتومی و هیسترکتومی چه فرقی دارند؟

برخلاف جراحی هیسترکتومی که در آن تمام بافت رحم برداشته می شود، در طی میومکتومی تنها فیبروم ها از رحم خارج گشته و به رحم آسیبی وارد نمی شود.

اگر قصد فرزند آوری دارید یا فیبروم ها خللی در این راه ایجاد کرده اند و می خواهید که رحم خود را نگه داشته و به عوارض جراحی برداشتن رحم تن ندهید، انجام میومکتومی بهترین انتخاب برای شماست.

بعد از میومکتومی باید انتظار چه نتایجی داشته باشیم؟

زمانی که می خواهید از بیمارستان مرخص شوید، جراح برای شما یک سری داروی خوراکی مسکن تجویز خواهد کرد. او به شما شیوه های مراقبت بعد از میومکتومی را یاد خواهد داد.

مهم ترین نتایج جراحی را می توان در دو مورد خلاصه کرد:

 • بهتر شدن علائم فیبروم رحم
 • کمک به داشتن بارداری موفق
دکتر درویش زاده در حال برداشتن فیبروم

هزینه جراحی میومکتومی

هزینه جراحی میومکتومی به عوامل مختلفی بستگی دارد. جهت اطلاع از هزینه جراحی میومکتومی با شماره های زیر تماس بگیرید و یا روی عکس زیر ضربه بزنید (کلیک کنید):

بهترین جراح فیبروم در تهران

گفتیم که فیبروم های رحمی چرا باید توسط جراحی میومکتومی تحت درمان قرار بگیرند و این که نتایج حاصل از این عمل چه خواهند بود. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که بر شمردن مزیت های یک روش جراحی بدون در نظر گرفتن سهم جراح در رقم خوردن آن ها تا چه اندازه کار غلطی است.

در حقیقت این جراح زنان است که می تواند به کمک دانش و سابقه ی خود در انجام جراحی تا اندازه ی بسیار زیادی به شما کمک کند. پس باید در انتخاب جراح میومکتومی دقت لازم و کافی را به عمل آورید تا بهترین نتایج را حاصل کنید.

مشاوره آنلاین

بسیاری از افراد به دلیل عدم دسترسی به پزشک خوب نمی توانند مشکلات خود را به درستی بررسی و درمان کنند. مشاوره انلاین فرصتی است تا هر فرد در هرکجای ایران که زندگی می کند، بتواند با پزشک خوب در ارتباط باشد و در صورتی که نیاز بود به صورت حضوری مراجعه کند.

دکتر فرزانه درویش زاده، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی می باشد. چند مورداز تخصص ایشون به شرح زیر است :

دارای بورد تخصصی لاپاراسکوپی
عضو انجمن FMF انگلستان
عضو کالج زیبایی زنان امریکا
مشاوره و درمان ناباروری (IUI , IVF , …)
مراقبت های قبل و حین بارداری
جراحی های زیبایی زنان و بی اختیاری ادراری با لیزر درمانی

شما عزیزان برای هر کدام از موارد ذکر شده می توانید مشاوره آنلاین دریافت کنید. جهت ورود به مشاوره آنلاین با دکتر درویش زاده کافیست بر روی تصویر رویرو ضربه بزنید (کلیک کنید)

مشاوره آنلاین

امیدواریم در این مقاله به پاسخ سوالات خود رسیده باشید. اگر قصد انجام میومکتومی دارید و یا فکر می کنید دچار فیبروم رحم شده اید فرم زیر را تکمیل کنید تا مشاوران با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام شما با موفقیت ارسال شد
پیام خود را مجدداً ارسال نمایید
به این پست رای دهید
[Total: 14 Average: 4.1]
برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

64 دیدگاه ها
 1. نسرین

  میومکتومی درد داره؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   بله ولی درد خیلی کمی دارد

   پاسخ
 2. لیلا رضایی

  من با روش لاپاراسکوپی پیش خانم دکتر انجام دادم خیلی سخت نبود. ایشون کارش حرفه ایه

  پاسخ
 3. بهاره شمس

  بعد جراحی تا چند و قت نمیشه رابطه جنسی داشت ؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   حدودا 6 هفته. اما در هر فرد متقاوت است

   پاسخ
 4. افسانه

  من بین دو پریودی خونریزی دارم یعنی فیبروم دارم؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   بهتره به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 5. عسل

  با فیبروم میشه باردار شد؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   بله . اما بهتر است پزشک معاینه و آزمایشات لازم را انجام داده و در صورت نیاز جراحی صورت گیرد

   پاسخ
 6. ذینه حداد

  فیبروم رحم چه عوارضی دارد خانم دکتر/

  پاسخ
 7. سیما

  سلام
  ممنون از مطالبتون
  آیا عوارض هم داره؟

  پاسخ
 8. مینو

  فیبرم ممکنه باعث کم شدن خونریزی توی دوره عادت ماهانه بشه

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   بله

   پاسخ
 9. سمانه

  کسایی که کیست تخمدان دارن باید تحت نظر دکتر درمان بشن؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   بله

   پاسخ
 10. عبدالهی

  خسته نباشید، مشاوره آنلاین هم دارید؟

  پاسخ
 11. سارا

  چقدر خطرناک

  پاسخ
 12. شقایق

  هزینش چقدره؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید

   پاسخ
 13. مریم

  درمان فیبروم رحم دائمیه و دیگه به وجود نمیاد؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   زمانی که فیبروم برداشته میشود دیگه عود اتفاق نمیفتد ولی در کل رحم چون استعداد زنتیکی فرد وجود دارد، امکان عود وجود دارد. اگر فرد در سنین پایین میومکتومی شده باشد چون رحم اکتیو است احتمال عود فیبروم وجود دارد.ولی اگر در سنین 43 44 به بالا باشد، احتمالش کمتر است

   پاسخ
 14. منیره

  دکتر جان فیبروم پنج سانتی رو میشه با لاپاراسکوپی درآورد؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   اگر روی سطح رحم باشد و امکان برداشتش وجود داشته باشد بله با لاپاراسکوپی می توان برداشت . اما در صورتی که 1 فیبروم باشد. اگر کسی 7 8 تا فیبروم داشته باشد چون برداشتش طولانی میشود و عوارضی چون خونریزی دارد. در این صورت باید ام ار ای گرفته شود. محل فیبروم مشخص شود تا متوجه شویم قابل برداشت هست یا خیر

   پاسخ
 15. سبا

  مرسی از اطلاعات مفیدتون

  پاسخ
 16. فرشته میرزایی

  میوم تو دخترایی که ازدواج نکردن هم اتفاق میافته؟ چجوری عمل میشن اگر باکره باشن؟

  پاسخ
 17. کیانا

  دکتر فیبروم اگر کوچک باشه با دارو درمان میشه؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   فیبروم ها به خودی خود هیچوقت از بین نمیروند. اما بعد از یائسگی ممکنه کوچک و چروکیده بشوند

   پاسخ
 18. رویا

  قبل از حامله شدن حتما باید انجام بدیم این جراحی رو

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   باید معاینه بشید و در صورت نیاز بله

   پاسخ
 19. پریسا

  من میتونم همزمان با زایمانم جراحی کنم؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   اگر همراه با سزارین باشد و اگر فیبروم در جایی باشد که بتوان برداشت ، معمولا برداشته می شود

   پاسخ
 20. Sb

  کسانی که فیبروم دارن امکان بارداری دارن؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   بله . بستگی به سایز فیبروم و محل فیبروم دارد. باید معاینه بشید ، اگر فیبروم کوچیک و در سطح رحم باشد امکان بارداری وجود دارد

   پاسخ
 21. s. rahimnejat

  خانم دکتر من این ماه دوبار پریود شدم آیا امکان داره به این بیماری دچار شده باشم

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   باید سونوگرافی شما دیده شود

   پاسخ
 22. yasintarverdi

  خانم دکتر دلیل خونریزی های زیاد به همراه درد چیه

  پاسخ
 23. samira._rahmani

  خانم دکتر چه موقع و در چه سنی می توانیم آزمایش ماموگرافی بدهیم

  پاسخ
 24. mostafatarverdi1

  خانم دکتر کسی که فیبروم داشته باشه نمیتونه بچه دار بشه

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   اگر قابل کنترل و کوچک باشه مشکلی ایجاد نمیکنه

   پاسخ
 25. پریسا

  ممکنه برای خارج کردن فیبروم رحم و هم دربیارن

  پاسخ
 26. پگاه منصوری

  قبل از باردار شدن این ازمایشات رو بدیم مشخص میشه این بیماری؟همیشه قابل درمانه یا فقط در بعضی موارد

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   بله مشخص میشه و قابل درمانه

   پاسخ
 27. الهه منصوری

  خواهر من فیبروم داشته شما براشون عمل کردید واقعا عالی بود بعدشم فورا حامله شد سپاس واقعا ازتون

  پاسخ
 28. مینا

  این فیبروم ها میتونه باعث نازایی بشه؟ اگر عمل نشه چی میشه؟

  پاسخ
 29. مژگان وفا

  خسته نباشیدخانم دکترعزیز ،مقاله تون در مورد فیبرم وعمل میو مکتومی بسیار جامع بود ،من در سن ۴۷سالکی یائسه شدم در همون زمان دو تا فیبروم کوچک داشتم که دکترم گفتند بعد از یائسگی خشک می‌شود ولی جدیدا که سونوگرافی دادم هنوز هر دوفیبرم وجود داره با همون ابعاد ،آیا به نظر شمااحتیاج به عمل ندارم؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   باید بررسی بشود

   پاسخ
 30. شمیم

  چرا زنان رنگین پوست بیشتر از سفید پوست ها به این عارضه دچار میشن؟
  بحث ژنتیک مطرحه؟

  پاسخ
 31. نشاط

  دلیل ایجاد فیبروم ها چیه؟ ممکنه ارثی هم باشه؟

  پاسخ
 32. پروانه

  ۱
  ایا عمل فیبروم رحم عوارض و یا خطر بعداز عمل داره؟ بعد از عمل امکان برگشت پذیری ان وجود داره ؟

  پاسخ
 33. کیمیا

  این جراحی تحت بیمه ی درمانی صورت میگیره؟ من باید جراحی بشم اما نگران هزینه هام..

  پاسخ
 34. عاطفه

  به غیر جراحی چه راه های دیگه ای داره؟ دوره نقاحتش چقدره؟

  پاسخ
 35. مصی

  آیا برای عمل فیبروم حتما باید رحم درآورده شود؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   خیر

   پاسخ
 36. Masi

  فیبروم در دوران بارداری خطرناک نیست؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   تحت نظر پزشک باشید خیر

   پاسخ
 37. مژگان وفا

  خانم دکتر درویش زاده ممنون از مقاله مفیدتون ،من دو تا فیبروم کوچک دارم ولی مشکل ساز نشدند آیا لازمه با لاپاراسکوپی برداشته بشوند؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   باید بررسی بشوند

   پاسخ
 38. شیرین

  سلام خانم دکتر معمولا قاعدگی های من خیلی دردناکن
  یعنی تا قرص نخورم همینجوری دردای وحشتناک و تجربه میکنم
  این قرص هایی که میخورم ضرر نداره ؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   اگر به صورت خودسر مصرف می شود مضر است

   پاسخ
 39. سودابه

  با وجود فیبروم هم میشه باردار شد؟

  پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   باید معاینه بشید

   پاسخ
  • دکتر فرزانه درویش زاده

   بله

   پاسخ
 40. افسانه

  آیافیبروم های رحمی،فقط درسنین باروری،بوجودمی آیندیاامکان بروزاین عارضه،درسن یائسگی هم وجوددارد؟وآیاباداروهای گیاهی،درمانپذیرهستند؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک