تهران، شریعتی، بالاتر از ظفر، نبش کوچه جم ، پلاک2، طبقه سوم

02122259295 – 02122259296

دکتر فرزانه درویش زاده / بیماری های زنان / در مورد جراحی میومکتومی چه میدانید؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

در مورد جراحی میومکتومی چه میدانید؟

میومکتومی یا Myomectomy  یکی از انواع جراحی های مربوط به رحم است که به منظور برداشتن فیبروم های رحم مورد انجام قرار می گیرد. این ضایعات که به آن ها لیومیوم نیز گفته می شود، در دوران باروری زن در دیواره ی رحم ایجاد می گردند و با توجه به ناحیه ای از رحم که در آن رشد پیدا می کنند، انواع مختلفی خواهند داشت.

فیبروم رحم ضایعه ای سرطانی نیست و می تواند در هر سنی در رحم ایجاد گرددد.

هدف جراح زنان از انجام جراحی میومکتومی این است که فیبروم های بزرگی که برای فرد ایجاد علائم نموده اند را از رحم خارج نموده و به بهبود وضعیت وی کمک کند. همان طور که می دانید، بسیاری از فیبروم ها ممکن است اندازه ی بسیار کوچکی داشته باشند و باعث بروز مشکلات خاصی نشوند.

بسیاری از زنانی که تحت عمل میومکتومی قرار می گیرند، خبر از بهتر شدن وضعیت رحم و کاهش خونریزی های شدید و درد لگنی می دهند. این جراحی باید توسط یک متخصص زنان و زایمان خوب و متبحر انجام گیرد تا بتوان انتظار بهترین نتایج را از آن داشت.

در ادامه ی این نوشتار به بررسی مهم ترین سوالات شما در مورد میومکتومی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

عکس فیبروم رحم

عکس فیبروم رحم؛ همان طور که می بینید، این ضایعات می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند.

چرا میومکتومی انجام می شود؟

دکتر زنان و زایمان زمانی انجام این جراحی را به شما توصیه می کند که علائم وجود فیبروم در رحم را مشاهده کرده باشد. اگر میزان ناراحتی ناشی از این فیبروم ها زیاد باشد، او به شما پیشنهاد خواهد کرد که میومکتومی انجام دهید.

میومکتومی و هیسترکتومی چه فرقی دارند؟

برخلاف جراحی هیسترکتومی که در آن تمام بافت رحم برداشته می شود، در طی میومکتومی تنها فیبروم ها از رحم خارج گشته و به رحم آسیبی وارد نمی شود.

اگر قصد فرزند آوری دارید یا فیبروم ها خللی در این راه ایجاد کرده اند و می خواهید که رحم خود را نگه داشته و به عوارض جراحی برداشتن رحم تن ندهید، انجام میومکتومی بهترین انتخاب برای شماست.

 

آیا روش های میومکتومی متفاوت هستند؟

با توجه به تعداد و اندازه ی ضایعات فیبرومی که رحم شما را درگیر کرده اند، جراح زنان می تواند از میان تکنیک های مختلف برای انجام میومکتومی استفاده کند. در شکل زیر می توانید دو فیبروم بزرگ و کوچک را ببینید:

اندازه فیبروم برای عمل

اندازه فیبروم برای عمل معیار خاصی ندارد، هر فیبرومی که با توجه به تشخیص پزشک برای شما مشکل جدی ایجاد کرده باشد باید تحت جراحی و درمان قرار گیرد.

میومکتومی به روش باز

در این روش، همان طور که از نام آن مشخص است، جراح برشی بر روی شکم شما ایجاد می کند تا به رحم دسترسی پیدا کرده و بتواند روند جراحی را پیش ببرد. هدف جراح این خواهد بود که این برش تا حد امکان کوچک و افقی باشد تا تهاجم هر چه کمتری ایجاد گردد. هر چه اندازه رحم بزرگ تر باشد، ایجاد برش عمودی تری مورد نیاز است.

میومکتومی با لاپاراسکوپی

این روش کم تهاجم است و برای انجام آن نیازی به ایجاد برش بزرگی در ناحیه ی شکم نیست. در عوض از طریق یک برش بسیار کوچک، لاپاراسکوپ به رحم وارد شده و از طریق برش های کوچک دیگری نیز ابزار جراحی وارد می گردند.

در حقیقت کار لاپاراسکوپ این است که مثل چشم جراح عمل کرده و به کمک دوربینی که به سر خود متصل دارد، دید دقیقی از داخل رحم به دست او بدهد.

میومکتومی به روش لاپاراسکوپی باید به دست جراح متبحری انجام گیرد تا شاهد حداکثر بازدهی و حداقل عوارض در این جراحی باشیم. دکتر فرزانه درویش زاده، متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی لاپاراسکوپی می توانند برای انجام این جراحی به شما کمک کنند.

بیشتر بخوانید : همه چیز در مورد لاپاراسکوپی

میومکتومی همراه با هیسترکتومی

از این روش زمانی بهره گرفته می شود که تعداد، اندازه و میزان گسترش فیبروم های رحمی آن قدر زیاد باشد که نتوان فقط آن ها را از رحم خارج کرد و برای از بین بردن علائم و بهبود وضعیت بیمار لازم باشد که کل رحم از بدن او خارج شود.

در حقیقت به جراحی برداشتن رحم هیسترکتومی و به جراحی برداشتن فیبروم همراه با رحم میومکتومی هیستروسکوپیک گفته می شود.

بعد از میومکتومی باید انتظار چه نتایجی داشته باشیم؟

زمانی که می خواهید از بیمارستان مرخص شوید، جراح برای شما یک سری داروی خوراکی مسکن تجویز خواهد کرد. او به شما شیوه های مراقبت بعد از میومکتومی را یاد خواهد داد.

مهم ترین نتایج جراحی را می توان در دو مورد خلاصه کرد:

  • بهتر شدن علائم فیبروم رحم
  • کمک به داشتن بارداری موفق

بهترین جراح فیبروم در تهران

بهترین جراح فیبروم در تهران

گفتیم که فیبروم های رحمی چرا باید توسط جراحی میومکتومی تحت درمان قرار بگیرند و این که نتایج حاصل از این عمل چه خواهند بود. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که بر شمردن مزیت های یک روش جراحی بدون در نظر گرفتن سهم جراح در رقم خوردن آن ها تا چه اندازه کار غلطی است.

در حقیقت این جراح زنان است که می تواند به کمک دانش و سابقه ی خود در انجام جراحی تا اندازه ی بسیار زیادی به شما کمک کند. پس باید در انتخاب جراح میومکتومی دقت لازم و کافی را به عمل آورید تا بهترین نتایج را حاصل کنید.

به این پست رای دهید
[Total: 8 Average: 3.6]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سه =

تماس با پزشک